Външните министри на страните от ЕС ще одобрят на среща в Брюксел механизъм за санкции за нарушения на правата на човека в трети страни, който според Европейския съюз няма да бъде копие на американския "Закон Магнитски". Освен това дневният ред на последното заседание на Съвета на ЕС на ниво външни министри на ЕС тази година включва обсъждане на отношенията със САЩ, Турция, Венецуела, Грузия, както и въпроси за развитието на стратегическата автономия на ЕС.
Тази среща ще бъде подготовка за външнополитическата дискусия на срещата на върха на държавните и правителствените ръководители на ЕС на 10-11 декември.
Както европейски източник каза по-рано, новият механизъм ще се нарича механизъм на ЕС за рамкови санкции за нарушения на правата на човека. Източникът обясни, че тези санкции по своята същност няма да се различават от ограничителните мерки на общността, които са в сила в момента в областта на нарушенията на правата на човека срещу отделни държави, например Беларус, Мианмар, Иран. Новият режим предвижда създаването на черен списък за лица, на които ще бъде забранено да влизат на територията на Европейския съюз и техните финансови активи в ЕС ще бъдат замразени. "Единствената разлика на новия режим е, че с негова помощ ще можем да наказваме нарушителите на правата на човека по целия свят, независимо дали санкциите на ЕС са в сила срещу техните държави или не," каза европейският чиновник.
На 2 декември този режим на санкции беше съгласуван от посланиците на държавите от ЕС. Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви разработването в ЕС на европейски аналог на Закона на Магнитски през септември. В изказването си в Европейския парламент на 15 септември върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност Борел предложи да се обвържат тези санкции с името на Алексей Навални, но тази идея не получи подкрепа.
Преди срещата Европейската комисия представи стратегия за възобновяване на отношенията със Съединените щати под управлението на демократа Джоузеф Байдън с четири основни приоритета: противодействие на пандемията, борба с глобалните климатични промени, развитие на международната търговия, включително реформа на СТО и насърчаване на западния модел на демокрация. Тази програма трябва да бъде одобрена от министрите.
В борбата срещу разпространението на коронавирус ЕС смята, че основната задача е да се осигури, заедно със САЩ, "адекватно финансиране за производството и равномерно глобално разпределение на тестове, ваксини и лекарства", включително чрез международни механизми като фонда COVAX. По този начин Европейската комисия предлага на САЩ да не се конкурират, а да си сътрудничат в подкрепа на западните производители на ваксини и други медицински изделия. Освен това ЕС настоява САЩ да се върнат в Световната здравна организация.
Сръбска медия: Цветан Василев действа да свали Борисов