Водещата тема на Европейския съвет в Брюксел на 23-24 март е новата помощ от ЕС за Украйна под формата на пакет от 1 млн. артилерийски снаряда за 2 млрд. евро, които бяха договорени от 18 държави плюс Норвегия.
България обаче не е в тази компания, като вече в два поредни дни президентът Румен Радев заявява, че не подкрепяме и не сме част от общата поръчка за доставка на 155 мм снаряди за Киев. Днес в белгийската столица държавният глава дори си позволи да каже, че правим снаряди за съюзниците, но не и за украинската армия.
Почти всички евролидери заявиха пред камерите безусловна подкрепа и солидарност към Украйна, като подчертаха колко ключово е страната да получи повече оръжия, а Европа да увеличи производствения си капацитет.
Радев обаче бе на другия полюс: "България не участва в съвместната доставка за снаряди за Украйна заедно с други 9 държави. Ангажираме се само със снаряди, които могат да отидат при наши партньори". (ВИДЕО - ТУК)
Премиерът на Унгария Виктор Орбан, считан за един от близките до Кремъл европейски лидери, не се изказа пред медиите.
ОЩЕ: Доставиха снаряди за украинските въоръжени сили, произведени в Костенец? (СНИМКИ)
Латвийският премиер Кришанис Каринш подчерта няколко „важни неща“, които вълнуват Европа. „Всички сме обединени в подкрепа за Украйна. Много е важно да вземем решение за снабдяване на украинската армия с 1 млн. снаряда. Но много важно е също да увеличим европейския индустриален капацитет – не само в отбраната. Това е един от важните уроци, които трябва да научим – да имаме капацитета, с който да отбраняваме нашите съюзници и нас самите. Украйна се бие за нашите основни ценности и трябва да ги снабдим с оръжията, с които да им гарантираме успех в тази битка“. (вижте видео ТУК)
Естонският премиер Кая Калас също изказа подкрепата си за Киев. „Много съм щастлива, че след като последния път отправих предложението за общо закупуване на оръжия за Украйна, сега, 5 седмици по-късно, имаме споразумение“, заяви тя. (вижте видео ТУК)
Калас подчерта също така, че ще повдигне въпроса за създаване на специален трибунал за престъпленията на агресия, извършени от Руската федерация. „Заповедта за арест, издадена от Международния наказателен съд, показа, че нито един лидер не е имунизиран. МНС може само да преследва военните престъпления, но не и лидерите, тласкащи към агресия. Затова имаме знак, че можем да продължим с международния трибунал – там водеща е ООН“, каза естонският министър-председател.
Санна Марин – премиерът на Финландия – каза, че ще се обсъди как може Украйна да получи цялата помощ, която ѝ е нужна в момента. „Разбира се, ще говорим за оръжията. Трябва да ускорим европейското производство – това ще бъде една от темите. Това беше много важно решение, че ще предоставим на украинската армия мунициите, които им трябват всеки ден“, допълни тя. (вижте видео тук)
Испанският премиер Педро Санчес също подчерта колко е важно „бързо и спешно“ да се предоставят на украинските сили оръжията, които да им помогнат да се защитят от Русия. „В този контекст е важно посещението ми следващата седмица в Пекин, където ще се срещна с президента Си Дзинпин. Ще говорим за Украйна, за мира и за териториалната цялост“, заяви той. (вижте видео тук)
Полският премиер Матеуш Моравецки пък заяви, че страната му ще търси европейско финансиране, за да рефинансира военните покупки за Украйна. „Полша вече е получила около 42,6 млн. евро от Европейския механизъм за мир. Искаме да вземем допълнителни 240 млн. евро в следващите седмици“, каза той пред репортерите. Добави също така, че ЕС трябва да предприеме действия срещу беларуския диктатор Александър Лукашенко, ако режимът му продължава да държи в ареста над 1000 политически затворници, включително много с полско гражданство.
Италианският министър-председател Джорджа Мелони, в чието коалиционно правителство влизат по-скептични към Украйна формации – на Матео Салвини и на Силвио Берлускони – подчерта, че линията, която страната поддържа, е „ясна“. Тя отново се обяви в пълна подкрепа на Украйна и каза, че позицията на партия „Лига“ на Салвини изобщо не я притеснява. (вижте видео тук)
ОЩЕ: Мелони ще рискува рейтинга си, но няма да изостави Украйна
Люксембургският премиер Ксавие Бетел посочи, че няма да е лошо американският президент Джо Байдън и китайският му колега Си Дзинпин да обсъдят обща инициатива за мир, а не Китай и Русия да са от едната страна, докато САЩ е от другата.
Топ дипломатът на ЕС Жозеп Борел обяви: "Ще говорим за Украйна – ще обясня на лидерите всичко около изпращането на оръжия за Украйна – това, което обсъдихме на предишния Европейски съвет".
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел подчерта лидерството на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за зърнената сделка. А самият Гутериш каза, че руската инвазия в Украйна има огромни последствия за украинския народ, но и за света като цяло. "Ще обсъдим как най-добре можем да се противопоставим на тези предизвикателства", заяви той. (вижте видео - тук)