Комисиите по околна среда и по икономически и парични въпроси в Европейския парламент (ЕП) съобщиха за постигнато предварително споразумение между преговорния екип на ЕП и представители на Съвета на ЕС за нови критерии за определяне дали дадена икономическа дейност е екологично устойчива (taxonomy rules), информира пресслужбата на ЕП.
Така наречената „регулация на таксономията“ предвижда да се вземат предвид следните екологични цели, когато се оценява колко устойчива е икономическата дейност: смекчаване на климатичните промени и адаптиране; устойчиво използване и опазване на водните и морските ресурси; преход към кръгова икономика, включително предотвратяване на отпадъците и увеличаване на усвояването на вторични суровини; предотвратяване и контрол на замърсяването; защита и възстановяване на биоразнообразието и екосистемите.
Икономическата дейност трябва да допринесе за постигане на една или повече от горните цели и да не навреди значително на никоя от тях, се казва в споразумението. Неговата екологична устойчивост трябва да се измерва с помощта на унифицирана система за класификация, тъй като националните етикети, основани на различни критерии, затрудняват инвеститорите да сравняват зелени инвестиции, като по този начин ги възпират да инвестират през граница.
Текстът не изключва конкретни технологии или сектори от екологични дейности, с изключение на твърди изкопаеми горива, като въглища или лигнитни въглища. Производството на газ и ядрена енергия обаче не са изрично изключени от регламента. Тези дейности потенциално могат да бъдат обозначени като стимулираща или преходна дейност в пълно спазване на принципа „не нанасят значителна вреда“.
Критериите за таксономия трябва да гарантират, че имат нива на емисии на парникови газове, съответстващи на най-добрите резултати в сектора или индустрията. Дейностите не трябва нито да възпрепятстват развитието на нисковъглеродни дейности, нито да допринасят за ефектите на интензивно блокиране на въглерода, се казва в текста.
Подобно правило ще се прилага за дейности, които директно дават възможност на даден сектор да подобри своите екологични показатели (като например производство на вятърни турбини за електроенергия).
Предварителното споразумение, постигнато от преговорния екип на ЕП, ще трябва да бъде одобрено окончателно първо от двете участващи комисии и после с пленарно гласуване. Комисията редовно ще актуализира техническите критерии за преглед на дейностите по прехода и улесняващите дейности. До 31 декември 2021 г. трябва да бъдат преразгледни критериите за скрининг и да се определят критерии за това, когато дадена дейност има значително отрицателно въздействие върху устойчивостта.