Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евродепутати: Механизмът за арбитражен съд в ТПТИ защитава еврокомпаниите

14 май 2015, 09:30 часа • 10926 прочитания

Механизмът за разрешаване на спорове инвеститор-държава (Investor-state dispute settlement, ISDS) е важен за европейските компании и ще защитава интереса им в САЩ. Това каза чешкият евродепутат Дита Чаранзова от Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) пред Actualno.com след публично изслушване в Европейския парламент относно Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ).

Тя посочи, че с механизма европейските фирми ще имат възможността да се защитят от съдебната система на САЩ.

"Aмериканските съдилища не отговарят на европейските стандарти. Те не защитават интереса на чуждестранните инвеститори. Този механизъм е и в интерес на европейските инвеститори на американска територия", коментира казуса с ISDS евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев по време на среща с български журналисти.

ISDS е механизъм, който дава правото на инвеститор да използва процедура по уреждане на спорове в арбитражен съд, за да защити своя интерес. Процедурата е типична при сключването на двустранни търговски споразумения и се използва както от САЩ, така и от Европейския съюз. Механизмът е заложен в ТПТИ и предизвика доста критики от страна на неправителствени организации, както и голяма част от депутатите в Европейския парламент. По думите на Иво Христов от Сдружение "Солидарна България" ISDS ще развърже ръцете на корпорациите да съдят държавата по разтегливи формулировки.

Реагирайки на негативните мнения относно ISDS, миналата седмица еврокомисарят по търговията на ЕС Сесилия Малмстрьом предложи въвеждането на постоянен международен арбитражен съд. Той ще бъде съставен от избрани от САЩ и ЕС представители. Малмстрьом отбеляза, че Европейската комисия е приела много идеи на евродепутати, но е против "изваждането въобще на международния арбитраж от ТПТИ". Тогава докладчикът на ЕП по споразумението Бернд Ланге посочи, че представеното от Комисията е стъпка във вярна посока, но не отива достатъчно далече, за да възстанови общественото доверие по темата.

"Съдът освен това ще разглежда ограничен брой дела и няма да се занимава с всички възникнали спорове. Има статистика, която показва, че повечето дела са спечелени от държавата, а не от инвеститора", добави Чаранзова. Евродепутатът обаче смята, че има някои точки в ISDS, които трябва да се преразгледат. По думите й е неясно как ще се избира състава на арбитражния съд и е нужно държавите да могат да обжалват решенията му. Българският евродепутат от ЕНП Светослав Малинов също отбеляза като проблем състава на арбитражния съд, както и времето, което ще е необходимо подобна структура да се изгради.

Още за "горещия картоф" ISDS и политическата игра около Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции четете в Expert.bg.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес