Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Евразия (EaEU) въвежда антидъмпингови мита за някои видове хербициди от Запада

30 юни 2018, 15:44 часа • 3305 прочитания

Евразийският икономически съюз (EaEU) въвежда антидъмпингови мита за някои видове хербициди от Запада. Министерство на земеделието на Руската федерация поставя въпроса за специален контрол поради опасенията на отрасловите организации от евентуален ръст на цените на продуктите за растителна защита, увеличение на разходите на земеделските производители, по-ниските добиви и производство на продукти. Решението за въвеждането на подобна мярка от Евразийския съюз бе прието на 29 май тази година след антидъмпингово разследване.

Така за производителите с търговската марка Syngenta митата са 27,47%, BASF – 28,74%, Monsanto - 32,43%, Bayer - 52,23%, Arysta Lifescience, Adama, Dow Agrosciences, DuPont, Nufarm, Cheminova, Ciech, Isk Biosciences – 28,6%. За производителите на хербициди под други търговски марки, митата са 52,23 %. Има и хербициди, които няма да бъдат облагани с мита.

Размерът на митата съответства на дъмпинговия марж на производителите и се въвеждат за срок от 5 години.

Решението е в резултат на разследване, инициирано от представители на бизнеса на страните от EaEU, според което през периода 2013 – 2016 г. хербицидите от западни компании да били доставяни в държавите от Евразийския съюз по дъмпингови цени. По данни на т.нар. Евразийски икономически съюз, дъмпинговият марж за различните производители е от 27,47% до 52,23%.

От институцията съобщават, че през 2013-2016 г. обемът на внос на хербициди от Запада ежегодно се е увеличавал. „Ръстът на внос от Запада през 2014 г. е бил 4,3%, 2015 г. - 7,5%, и 2016 г. - 9%. През анализирания период цените на западните производители е бил под цените на производителите от Евразийския съюз средно с 9,3%“.

Евразийската икономическа комисия обяви начало на дъмпингово разследване по отношение на хербицидите, внасяни от ЕС в началото на 2017 г., като тогава съобщи, че разследването е започнало по искане на Русия, Беларус и Казахстан.

От руското земеделско министерство отбелязват за Интерфакс, че според Съюза на руските производители на захар, Националната асоциация за месо и други организации, че при прилагане на антидъмпинговите мита съществува опасност от повишаване на цените на продуктите за растителна защита, а вследствие на това и от появата на рис от увеличение на разходите за всички селскостопански производители, възможно понижение на реколтата“.

Мария Иванова
Мария Иванова Отговорен редактор
Новините днес