Безспорно мерките за дистанция почти навсякъде по света създадоха неудобство и предизвикаха усещане за ограничение на личната свобода. Едва ли някой обаче е предполагал, че именно хората, наложили забраните и ограниченията, ще бъдат сред най-големите им нарушители, пише EurActiv.
Във Великобритания и много страни от Централна и Източна Европа лидерите показаха липса на уважение към мерките за блокиране заради пандемията от коронавирус.
Политическата атмосфера през изминалата седмица във Великобритания бе определена от натиска над висшия съветник на премиера Борис Джонсън и ръководителят по Brexit Доминик Къмингс и широко разпространилите се призиви да подаде оставка или да бъде освободен от поста.
Къмингс отказа да се оттегли в понеделник (25 май), като заяви, че не е направил нищо лошо, като е изминал 250 мили до Северна Англия, когато Великобритания е била под строго блокиране. Историята се разгоря и наруши рейтинга на Джонсън, защитил помощника си.
Лидерите в други държави също се появиха във вестникарските заглавия, като нарушиха правилата за блокиране по време на извънредното положение на своите страни.
Полският премиер Матеуш Моравецки наскоро трябваше да се извини за събирането в ресторант с официални лица. Според разпореждането, хората в страната можеха да ходят на ресторант само с близки членове на семейството.
Преди това влиятелният брокер и лидер на управляващата партия "Право и Справедливост" Ярослав Качински наруши всички правила за блокиране, когато отдаде почит на гроба на брат си близнак Лех, който загина при самолетната катастрофа в Смоленск преди 10 години.
Двойни стандарти
Тези двойни стандарти предизвикаха гняв, след като в същото време няколко артисти, които протестираха срещу провеждането на изборите за полски президент, бяха глобени по 2 400 евро всеки. Според докладите, те са нарушили социалната дистанция с няколко сантиметра, носейки на 6 май огромно писмо от главната поща до сградата на парламента.
В Чешката република президентът Милош Земан се срещна с вътрешния министър, министъра на правосъдието, управителя на Националната банка и други ВИП-ове в президентската резиденция без никакво спазване на социалната дистанция, при очевидно нарушение на мерките за блокиране. Правилата включваха забрана за събиране на повече от двама души. Говорителят на президента публикува снимка, която предизвика възмущение, защото въпреки, че участниците на нея бяха с маски, те всъщност присъстваха на обяд, което предполага, че маските са били само по време на снимката.
Премиерът Андрей Бабиш също публикува снимка през март, направена по време на „разходка за сладолед“ заедно с главния епидемиолог Роман Примула. На снимката той носи маска за лице, но се сблъска с критики в социалните медии, като се опита да обясни, че е възможно да „разхлабите“ маската, за да си да изядете сладоледа.
Бабиш отиде и при фризьора си в същия ден, в който салоните за красота отвориха, публикувайки във Фейсбук снимка без маска, която остава задължителна в затворени пространства, дори при фризьорите. Фризьорът му обаче носеше маска за лице и предпазен щит.
В Румъния премиерът Людовик Орбан очевидно не обича да носи маска. На много от официалните снимки, публикувани на правителствения уебсайт, той е единственият, който не носи такава, докато е заобиколен от хора с маски.
По подобен начин американският президент Доналд Тръмп се появява на много снимки като единствения без маска. Трябва да се отбележи обаче, че тези ситуации са заснети, когато носенето на маска не е задължително, а само препоръчително.
В България премиерът Бойко Борисов изпитва трудности със спазването на социална дистанция и вози различни министри в своя джип на дълги разстояния, като част от усилията му да поддържа своя имидж на „мачо“ из цяла България. Неговият ПР екип излъчва коментарите му на живо във Facebook.
Епизодът, който предизвика най-голям смут в социалните медии обаче, беше с участието на вицепремиера Красимир Каракачанов, заснет да седи на пейка в парка, когато това беше забранено. По-късно той съобщи, че е платил глоба в размер на 300 лева (150 евро).
В Словения президентът Борут Пахор и двама министри бяха заснети да вървят рамо до рамо, без маски, по време на посещение на южната граница, в момент, когато публичните събирания бяха забранени. Частен адвокат заведе дело срещу Пахор, но държавният прокурор отхвърли жалбата. Той каза, че е невъзможно да се установи каквато и да е пострадала страна и следователно не може да повдигне обвинения.
Нидерландска доблест
Нидерландският премиер Марк Рюте даде удивителен пример за спазването на правилата, когато не успя да посети умиращата си 96-годишна майка в последните седмици от живота й, тъй като спазваше ограниченията за блокиране.
EurActiv помоли Жан-Мишел де Ваеле, наблюдател на Централна и Източна Европа и професор по политически науки в Свободния университет в Брюксел (ULB), да коментира поведението на политиците в режима на блокиране, по-специално в по-новите държави-членки на ЕС.
Спред Де Ваеле, политическите елити "продължават да живеят над закона и се осланят на политическа култура, според която след като си на власт, можеш да си позволиш това, което не е позволено на нормалните граждани".
„Това включва и разбирането, че ако те хванат, някой ще те избави от неприятностите - било то главен прокурор или премиер. В много централноевропейски държави няма убеждение, че политическата класа трябва да дава пример, че всеки лидер, дори и на местно ниво, трябва да бъде примерен гражданин“, добави той.
По думите му, Скандинавието е дало положителен пример, тъй като „там политическият лидер, направил грешка, незабавно подаде оставка“.
Де Ваеле постави под общ знаменател европейските политици - демонстриращи пренебрежение към спазването на социалната дистанция - и Доналд Тръмп. Но той добави, че крайната левица е привлечена също от дискурса „отказ от блокиране“.
Позовавайки се на бразилския президент Жаир Болсонаро, който вероятно е най-яростният „противник на мерките срещу коронавируса“, той каза: „Това е сблъсък между онова, което бихме нарекли в Европа „тръмпистко-болсонарски“ дискурс и либертарианците и левите“.
Вижте още:
Красимир Каракачанов се размина само с 300 лева глоба