Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

EURACTIV: България индиректно изпраща оръжие на Украйна

06 март 2023, 12:53 часа • 5914 прочитания

Българско оръжие за милиарди долари е влязло в Украйна през други държави през последните две години. Украйна и България не са се споразумели за нито една директна сделка, дори преди войната, установи разследване, проведено от EURACTIV България.

От началото на руската инвазия в Украйна тогавашният вицепремиер и министър на икономиката на България Корнелия Нинова повтори, че няма да разреши износа на български оръжия за Украйна, след като даде първото си обещание в телевизионно интервю само четири дни след началото на войната.

От началото на войната изпращането на оръжия в разкъсаната от война страна е основна ябълка на раздора между русофилските и прозападните партии в България. ОЩЕ: Корнелия Нинова: За нас целта трябва да е мир, а не война

Въпреки че не е имало директна търговия с оръжия, тяхната непряка продажба, подчертана за първи път от EURACTIV през октомври 2022 г., е установено, че се извършва дори преди началото на конфликта.

"За периода 24 февруари 2022 г. – 19 януари 2023 г. не са постъпвали заявления за външнотърговски сделки с украински фирми и държавни институции за разглеждане в Комисията за експортен контрол и съответно не са издавани разрешения за износ за този период", се казва в отговора, предоставен на EURACTIV от Министерството на икономиката след искане по Закона за достъп до обществена информация.

Още преди войната, от началото на 2021 г. до 24 февруари 2022 г., Украйна не е сключвала директни сделки с български оръжейни компании, които са големи износители на произведени по съветски стандарт оръжия и боеприпаси за украинската армия.

Само през миналата година обаче България е изнесла непряко оръжия за Украйна за поне 1 милиард долара, коментират източници на EURACTIV.

Както повтори Нинова, лидерът на проруските социалисти в България, тя няма да позволи износ на българско оръжие за украинската армия. Българската оръжейна индустрия има рекордни продажби в чужбина, основно в Полша и Румъния, откъдето след това се изпраща оръжие в Украйна.

Големите държавни оръжейни заводи като тези в Сопот, Карлово и Казанлък, където се намират заводите и работещите там, отчитат 100% ръст на продажбите.

Александър Михайлов, бивш изпълнителен директор на държавната компания "Кинтекс", през която минава оръжейният износ на страната, потвърди рекордния български износ тази година.

„Когато има международен въоръжен конфликт, винаги има увеличение на използването на продукти, свързани с отбраната“, каза Михайлов пред EURACTIV България миналата година, добавяйки, че издадените от държавата разрешителни за износ на оръжия през това време възлизат общо на 1,1 – 1,3 милиарда евро. ОЩЕ: Бившият шеф на "Кинтекс" Александър Михайлов за Нинова: Крадецът ще вика "дръжте крадеца"

Междувременно в края на април 2022 г. Нинова заяви, че ако Народното събрание реши България да предостави оръжие на Украйна, тя няма да даде исканото от нея одобрение.

„Ако парламентът вземе такова решение, аз няма да подпиша такъв документ. Ако искат да ме сменят, няма да подпиша този документ! Напускам поста си. Но аз се съобразявам с българския интерес и повечето граждани казват ясно: да не изнасяме оръжия“, каза Нинова в интервю за БНТ в края на април 2022 г.

След като кабинетът „Петков“ бе свален през юли 2022 г., в края на миналата година българският парламент реши с голямо мнозинство да предостави военна помощ на Украйна от складовете на българската армия. ОЩЕ: Окончателно: Изпращаме оръжие на Украйна, парламентът одобри тайния списък

Президентът Румен Радев, който беше категорично против това решение, не го спря и издаде указ. България изпрати военна помощ, но тогава Радев обяви, че втора доставка на оръжие няма да има.

Схеми за международна търговия

"Българските оръжейни компании не продават директно оръжия и боеприпаси на украински фирми, защото има практика това да се случва по чужди програми", каза пред EURACTIV България Велизар Шаламанов, бивш служебен министър на отбраната, бивш председател на Надзорния съвет на Агенцията за комуникация и информация на НАТО и сега директор в Атлантическия клуб.

"Във Великобритания, САЩ и Полша има програма с добро финансиране. По тази програма се купува необходимото въоръжение за Украйна, тоест парите не са украински, а британски, американски, полски или европейски. Затова се купува през други фирми. Освен това логистиката е важна, а както всички знаем, тя се организира основно през Полша и е отговорност на тези фирми, които купуват от българския пазар", обясни Шаламанов.

Според него има и други логични фактори българските фирми да не продават директно в Украйна, но казаното от Нинова, че "нито един български меценат няма да отиде в Украйна" по време на нейния мандат, вероятно е това, което е спряло българските фирми да го направят.

Все пак тези фактори доведоха до един вид "триъгълен подход", който е изключително полезен както за България, така и финансово и имиджово, и за Украйна, каза още Шаламанов.

„Тоест всички страни получават своя дял“, обясни той. Наскоро Шаламанов се застъпи България да предаде всичките си танкове от съветско време.

Това важи както за танковете Т-72, така и за самолетите Су-25 и МиГ-29. Шаламанов посочи като добри примери Чехия и Полша, които вече са го направили.

Но тази практика на непряк износ не се ограничава само до периода на войната.

България е един от големите производители на съветско оръжие и боеприпаси, използвани от украинската армия.

Поредица от диверсии срещу български оръжейни заводи след анексирането на Крим и опитът за убийство на оръжеен бизнесмен, за които българската прокуратура подозира руските тайни служби, са едно от доказателствата, че България е изнесла значително количество оръжие за Украйна дори преди войната, разкриха множество източници на EURACTIV.

ОЩЕ: Гебрев за взрива в складовете за боеприпаси: Не сме далеч от мисълта за руски агенти

Бизнесът обича тишината

В телевизионно интервю на 25 януари бившият изпълнителен директор на най-значимия държавен военен завод в Сопот Иван Иванов обясни, че България не е изнасяла оръжия и боеприпаси за Украйна.

България търгува с над 60 държави, основно чрез фирми с лицензи и одобрение на Комисията като краен потребител. Иванов обаче подчерта, че с работата си в завода се е убедил, че оръжейният бизнес обича тишината.

„Затова съм дълбоко изненадан, че настоящият служебен министър на икономиката (Никола Стоянов) не спира да повдига този въпрос за оръжията. Той трябва да знае, че като говори непрекъснато за ВПК, вреди на България, вреди на този сектор от икономиката на България“, подчерта Иванов.

Темата нашумя след публикуването на статия от германския вестник Die Welt, в която се посочва, че правителството под ръководството на бившия премиер Кирил Петков и финансовия министър Асен Василев е започнало тайна процедура за изпращане на мащабна военна помощ на Украйна – в т.ч. боеприпаси и въоръжение – по други пътища, за да се избегнат официалните доставки на оръжие.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес