Европейският съд по правата на човека призна Унгария за виновна в нарушаване на човешките права, тъй като парламентът забрани временно достъпа на шестима журналисти до сградата си. През 2016 година тези журналисти отправиха въпроси към министър-председателя Виктор Орбан, прессекретаря му и няколко депутати и снимаха по на територията на парламента места, които не са предназначени за показване в медиите, се казва в решението на съда, предаде БГНЕС.
Временното лишаване на шестима журналисти от акредитация е несъразмерно наказание, реши Европейският съд по правата на човека в Страсбург. Съдът признава факта, че въпросните журналисти са нарушили правилата за излъчване на репортажи от парламента, пише „Дойче веле”.
В документа се подчертава, че зададените от журналистите въпроси се отнасят до предполагаеми незаконни плащания, свързани с Националната банка на Унгария, следователно представляват обществено значима тема. Още на следващия ден след случката парламентът лишил въпросните журналисти от акредитация, която била възстановена няколко месеца по-късно.
ЕСПЧ реши, че журналистите действително са нарушили правилата за излъчване на репортаж от територията на парламента, но отнемането на акредитацията е било несъразмерно наказание. Журналистите са били лишени от възможността да оспорят това решение.
Съдът в Страсбург подчертава, че унгарският парламент вече е променил правилата, конкретизирайки сроковете от евентуално лишаване на журналистите от акредитация и предоставящи възможност наказанията да бъдат обжалвани.