Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС започна изплащанията от фонда „Следващо поколение ЕС“

03 август 2021, 17:18 часа • 1791 прочитания

Европейският съюз направи първите плащания на държавите-членки по своя план за възстановяване след коронавирус, възлизащ на 800 милиарда евро, съобщи АФП.

Първите плащания от обединения фонд "Следващо поколение ЕС" бяха 770 милиона евро за Белгия, 12,1 милиона за Люксембург и 2,2 милиарда евро за Португалия, съобщи Европейската комисия.

Тези плащания са предназначени за финансиране на съществени реформи и инвестиции, като поставят основите държавите-членки да получат и останалата част от отпуснатите им средства.

Първоначално фондът беше обявен като план от 750 милиарда евро, но това беше изчислено по цени от 2018 г. Сега комисията изчислява, че в цените за 2021 г. сумата възлиза на 806,9 милиарда евро.

Всички 27 държави-членки с изключение на две са представили планове за разходи. От тях 16 са окончателно одобрени, а по седем продължават оценките.

Двете държави, които тепърва ще представят своите планове, са България и Нидерландия.

Следващият краен срок да го направят е средата на 2022 г.

Полша и Унгария, чиито планове все още се претеглят, са в конфликт с Брюксел заради правата на ЛГБТ и върховенството на закона.

Говорителят на Европейската комисия Ариана Подеста заяви, че редът, по който държавите-членки получават първите си плащания, ще зависи от скоростта, с която националните правителства могат да обработват своите споразумения.

"За някои държави-членки това е въпрос на дни, за други може да отнеме повече време", отбеляза Подеста.

Белгия ще получи общо 5,9 милиарда евро безвъзмездни средства, а Люксембург 97 милиона. Разпределението на Португалия е 16,6 милиарда: 13,9 милиарда безвъзмездни средства и 2,7 милиарда заеми.

Огромният план беше изкован преди година в маратон и често напрегнати разговори между правителствата на държавите-членки.

Всички бяха единодушни, че Европа трябва засили помощта за възстановяване на икономиката след опустошенията от пандемията от COVID-19, но така наречените „пестеливи“ от Северна Европа първоначално не бяха склонни да позволят ЕС като общност да взима общи заеми.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес