Европейският съюз постигна споразумение относно законодателство, според което авиокомпаниите ще трябва да заплащат повече за отделените емисии на въглероден диоксид, които причиняват глобално затопляне. Това увеличава натиска върху сектора на въздушния транспорт, принуждавайки го да се отдалечи от изкопаемите горива, съобщава Ройтерс, цитирано от БТА.
Още: 100-дневен план на Тръмп и край на войната до 9 май 2025 г.: Реакция от офиса на Зеленски
Още: Отново е повреден оптичен кабел в Балтийско море
Авиокомпаниите, извършващи полети в Европа сега трябва да представят разрешителни, получени от пазара на въглеродни емисии на ЕС, за да покрият своите емисии на въглероден диоксид, като повечето от тези разрешителни обаче ще са безплатни.
ОЩЕ: ЕС започна важни преговори за забрана на автомобилите с двигатели с вътрешно горене
Това трябва да се промени съгласно новото законодателство, договорено от представители от страните членки и Европейския парламент, което трябва постепенно да премахне тези безплатни разрешителни до 2026 г. Авиокомпаниите ще трябва да заплащат за своите разрешителни за въглероден диоксид, чрез което ще се осигури финансов стимул да намалят отделянето на вредни емисии.
Още: Сръбският парламент ще обсъди вот на недоверие към правителството
Още: Протести в цяла Гърция заради железопътната катастрофа от 2023 г.
Значително по-малко безплатни разрешителни за въглероден диоксид ще се предоставят на авиокомпаниите, които използват устойчиви авиационни горива, за да компенсират частично разликата в цените между по-скъпите устойчиви горива и много по-евтиния керосин от изкопаеми горива.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Четири сценария за прекратяване на войната в Украйна: Анализ
ОЩЕ: 73 евродепутати питат Съвета на ЕС защо България е спряна за Шенген
Досега ЕС ограничаваше обхвата на своя въглероден пазар до покриване на емисиите от полети в рамките на Общността, но преговарящите по новото законодателство се съгласиха, че през 2026 г. Брюксел ще трябва да оцени дали схемата на Авиационната агенция на ООН (ICAO) за компенсиране на въглеродните емисии, отделяни от международни полети, ще успее да осигури нетни нулеви емисии до 2050 г. В противен случай ЕС ще предложи разширяване на пазара на въглеродни емисии, за да обхване той и емисиите от всички излитащи от Европа полети.
Екологични организации обаче възразиха на това, че емисиите от международните полети няма да бъдат добавени към обхвата на въглеродния пазар по-рано.
Още: Външно предупреди за блокада на магистралата край Белград
Още: Изборите за президент в Беларус: Кучето на Лукашенко "гласува" с вдигнат крак (ВИДЕО)
ОЩЕ: Очаква се самолетните билети да поскъпнат
Страните от ЕС и Европейския парламент трябва официално да одобрят законодателството, преди то да влезе в сила.