Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС съди Великобритания заради данъчни облекчения, Герамния също го отнася

24 януари 2019, 15:42 часа • 1402 прочитания

Европейската комисия изправя Великобритания пред Висшия съд на блока заради нарушения на правилата за данъчни облекчения в търговията със стоки, само два месеца преди деня на Brexit.

Комисията, изпълнителната власт на ЕС, обясни действията си с довода, че Великобритания неправомерно е разширила освобождаването от данък добавена стойност за стоки, които първоначално не са били обхванати от старите правила отпреди десетилетия, съобщава AFP.

Решението идва на фона на нарастващите съмнения относно това дали премиерът Тереза Мей може да спечели подкрепата за сделката по Brexit, договорена с ЕС и да избегне излизане на Великобритания от блока без споразумение на 29 март.

По силата на договора за оттегляне, който бе сключен в Брюксел, но все още не е ратифициран от Обединеното кралство или от парламентите на ЕС, Великобритания ще трябва да спазва решенията на Съда на Европейските общности по делата, започнали докато е била член или по време на предстоящия преходен период.

Мариан Тисен, еврокомисарят по заетостта и социалните въпроси, заяви на пресконференция в Брюксел, че Брекзит няма отношение към решението на комисията.

"Ние се отнасяме към нарушението по начина, по който го правим за всяка държава-членка. Ние не правим разлика между една или друга държава-членка. Обединеното кралство все още е член на Съюза", каза Тисен.

Германия също е изправена пред процес, но заради неспазването на правилата на ЕС за възстановяване на ДДС; за предприятия в други държави-членки.

По-конкретно, Германия отказва в някои случаи да възстанови ДДС, без да иска допълнителна информация от заявителя за възстановяване, когато счита, че предоставената информация относно естеството на стоките и услугите е недостатъчна за вземане на решение по заявлението.

Тази практика води до ситуации, при които възстановяването на ДДС се отказва на кандидати, които отговарят на съществените изисквания, и нарушава правото на възстановяване на ДДС, установено съгласно правилата на ЕС.

Решението за препращане на въпроса до Съда следва неспособността на Германия да приведе законодателството си в съответствие с правото на ЕС след мотивирано становище на Комисията.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес