Стрес тестове на индустрията показват, че ЕС ще превиши значително поетите си ангажименти по климатичното споразумение от Париж, освен ако не се справи напълно с произвежданите в Съюза вредни емисии от въглища в близките 15 години.
Употребата на въглища в Европа намалява с по около 1% годишно, но все още генерира 1/4 от енергията и 1/5 от вредните газови емисии на Стария континент. Ако ТЕЦ-овете на въглища в Европа продължат да работят до края на предвидените си производствени периоди, ЕС ще надхвърли въглеродния си бюджет за въглища с 85%, сочи нов доклад. Според него ЕС трябва да спре производството на електроенергия от въглища до 2030 г.
"Не просто ЕС ще превиши значително нивата си на емисии със сега съществуващите ТЕЦ-ове, но новите централи, които се планират и които са обявени като проекти, ще увеличат нивата на емисиите двойно над поетите ангажименти в Париж", заявява д-р Майкъл Шефър, научен ръководител на мозъчният тръст "Climate Analytics", изготвил доклада.
Според експертите е повече от ясно, че с всяка година негативните ефекти от ТЕЦ-овете на въглища в ЕС се увеличават, пише Guardian.
Артър Ръндж Метцер - главният преговарящ на ЕС по споразумението от Париж, допълва, че първите нови измервания сочат, че блокът ще трябва да намали произвежданите емисии с 95% - значително над предвидените във френската столица 80%.
На практика се получава така, че в един момент вредните емисии от производството на въглища ще станат твърде скъпи, защото ще са прекалено много и ще надвишават дори поетите ангажименти по Парижкото споразумение, ако, разбира се, темпът на производство на енергия от въглища се запази или увеличи.
Избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ допълнително притеснява експертите по въпроса. Тръмп обеща ренесанс на употребата на въглища в САЩ. В същото време обаче докладът твърди, че до 2050 г. ще трябва да бъдат затворени ТЕЦ-ове на въглища по цял свят, за да се предотврати опасно повишаване на нивата на глобалното затопляне.
Най-голямо ще е предизвикателството пред Германия и Полша, които са отговорни за над половината вредни въглищни емисии в ЕС. Германия отлага мерките срещу въглищните централи за след предстоящите избори, а Полша оспорва климатичната политика на Съюза, заявявайки, че може да компенсира вредните емисии със засаждане на дървета и въвеждане на нови технологии.
Някои европейски страни обаче вече предприемат стъпки в тази посока. През януари Ирландия прие законопроект, който ще спре инвестициите в изкопаеми горива, за да елиминира напълно публичното им финансиране. Датският енергиен гигант "Dong Energy" пък съобщи, че ще спре да използва въглища в централите си до 2023 г.