Европейският съюз в понеделник предупреди Албания да не се „меси” в съседните държави след като министър-председателят на страната Еди Рама каза, че Албания и Косово може един ден да имат общ президент като „символ на националното единство”.
Говорителката на ЕС Катрин Рей каза, че Тирана трябва да се съсредоточи върху собствените си реформи, които трябва да извърши, за да се присъедини към общността и посочи, че коментари, които може да бъдат изтълкувани като намеса в други държави, „не са полезни”, предаде AFP, цитирана от БГНЕС.
Припомняме, че Косово обяви независимост от Сърбия преди 10 години, но Белград не я признава и многократно обвини Тирана, че се домогва до „Велика Албания”, което албанските власти отричат.
В коментар, който разгневи Белград, в неделя Рама посочи в изказване пред косовския парламент, че двете съседни държави, в които преобладават етническите албанци, вече имат общи дипломатически мисии по света и добави: „А защо да нямаме един президент, като символ на националното единство?”.
Катрин Рей каза, че блокът подкрепя „помирението и регионалното сътрудничество” в Западните Балкани, разкъсани от конфликт, когато Югославия се разпадна през 90-те години и се създадоха 6 държави, които сега се стремят към членство в ЕС.
Всички членове на ЕС без пет - Испания, Гърция, Румъния, Словакия и Кипър - са признали независимо Косово.
Днес (19 февруари) скандално изявление в тази посока направи и албанският престолонаследник принц Лека. Обединението между Албания и Косово, за което говори албанският премиер Еди Рама може да бъде постигнато само чрез възстановяване на монархията, каза принц Лека и добави: "Обединението на Албания и Косово, две държави с една нация, трябва да се осъществи чрез възстановяването на монархията. Националното обединение винаги е било и е мечта и цел на кралското семейство от поколения насам, дори и когато за това никой нямаше смелост да говори. Това може да бъде постигнато чрез възстановяването на кралската корона в двете държави като символ на това единство. Това е логиката за истинската стабилност, традиция и просперитет. Най-доброто доказателство за това са най-развитите западни държави".