Две години, след като се съгласиха да се саморегулират в практиката при борбата с дезинформацията, Facebook, Google, Twitter и други технически конкуренти трябва да се постараят повече, за да бъдат по-ефективни, заяви Европейската комисия в четвъртък, цитирана от Reuters, предава "Фокус".
Фалшивите новини, свързани с Covid-19, ускориха призивите към социалните медии да бъдат по-активни в борбата с проблема.
Компаниите, включително Mozilla и търговски органи за рекламната индустрия, се присъединиха към кодекса през 2018 г. в опит да избегнат по-строги регулации. Впоследствие към групата се присъединиха Microsoft и TikTok.
Има обаче няколко недостатъка в кодекса след оценка на първата му година на експлоатация, каза комисията, според доклад, видян от британската агенция.
„Те могат да бъдат групирани в четири широки категории: непоследователно и непълно приложение на кодекса в платформи и държави-членки, липса на единни дефиниции, наличие на няколко пропуска в обхвата на ангажиментите по кодекса и ограничения, присъщи на саморегулиращия характер на кодекса“, се казва в доклада.
Заместник-председателят на комисията по ценности и прозрачността Вера Йоурова призова за повече действия за противодействие на новите рискове.
„Тъй като ние също сме свидетели на нови заплахи и участници, настъпи моментът да отидем по-нататък и да предложим нови мерки. Платформите трябва да станат по-отчетни и прозрачни. Те трябва да се отворят и да осигурят по-добър достъп до данни, наред с други неща“, каза Йоурова.
В момента Йоурова работи по план за действие за европейска демокрация, за да направи демокрацията по-устойчива на цифрови заплахи.
Комисията също е решена да предложи нови правила, наречени Закон за цифровите услуги до края на годината, които ще увеличат отговорностите на социалните медии и отговорността за съдържанието на техните платформи.