Държавите от ЕС все още работят върху постигането на консенсус върху някои важни въпроси, но най-вероятно ще се споразумеят за шестия пакет от санкции срещу Русия „в близките дни“. Това заяви външният министър на Германия Аналена Бербок преди срещата на дипломатите на страните членки в Брюксел.
Новината, че най-новите санкции, включително ембарго на вноса на руски петрол, ще се забавят още, беше потвърдена и от други трима външни министри – на Австрия, Люксембург и Естония. Австрийският дипломат Александър Шаленберг изрази увереност, че санкциите ще бъдат активирани „в следващите дни“. Жан Аселборн от Люксембург също призна – „нуждаем се от повече време“.
Най-важната точка в пакета от санкциите срещу Москва е планираното петролно ембарго. Още на 4 май Европейската комисия направи предложение за забрана на руския суров петрол с гратисен период от 6 месеца след въвеждане на правилото, а след края на 2022 е предвидено да се преустанови и вносът на рафинирани горива. Унгария обаче налага вето върху решението и именно това е най-голямата пречка за въвеждането на ограниченията срещу Кремъл.
„Ще направим всичко възможно, за да деблокираме ситуацията“, каза върховният представител на външната политика на ЕС Жозеп Борел, цитиран от AP. „Не мога да ви уверя обаче, че това ще се случи, тъй като позициите са изключително силни. Някои държави изпитват повече трудности, защото са по-зависими (б.а. – от руския петрол)“.
За да бъдат въведени, санкциите трябва да бъдат подкрепени от 27-те държави членки. Унгария и Словакия получиха разрешение за изключение от ембаргото до края на 2024 г., а Чехия – до юни 2024 г.
Кирил Петков и Асен Василев заговориха, че и България ще получи изключение, а според „Лукойл Нефтохим“ са нужни 3-4 години за отказ от руския петрол. Подобна мащабна работа и инвестиции са оправдани само при условие, че имаме дългосрочно гарантирани и стабилни доставки на конкретните сортове петрол, обявиха от рафинерията пред Actualno.com.
Унгария обаче се противопоставя напълно на забраната за внос на руски петрол. Според Politico – ЕС може да раздели санкционния пакет и да отложи налагането на ембаргото заради действията на Будапеща. Изданието вече писа, че унгарското правителство е намекнало, че иска 750 млн. евро, за да подкрепи мярката на европейско ниво.
Редица държави изразяват недоволство от позицията на правителството на Виктор Орбан. Външният министър на Литва Габриелиус Ландсбергис коментира исканията на Унгария с думите: „Целият блок става заложник на една държава. Няма как да бъдем държани като заложници“.
„Ние, като германци, знаем, че петролното ембарго не е лесна стъпка“, обяви Аналена Бербок. В същото време Bloomberg се позовава на неназовани източници от германското правителство, според които страната така или иначе ще забрани вноса на руски петрол до края на 2022 г., независимо от общото решение на ЕС.