Европейската комисия (ЕК) взе решение, с което дава възможност на държавите членки временно да освободят от мита и ДДС вноса от трети държави на храни, одеяла, палатки, електрически генератори и друго животоспасяващо оборудване, предназначени за украинците, засегнати от войната. Тази мярка, която беше поискана от държавите-членки, ще се прилага със задна дата от 24 февруари 2022 г. и ще бъде в сила до 31 декември 2022 г., се казва в съобщение, публикувано на официалния сайт на ЕК.
След непровокираното и неоправдано нахлуване на Русия в Украйна се смята, че повече от 14 милиона души, или 30 % от населението на Украйна, са били разселени. Повече от 6,2 млн. украинци се насочиха към ЕС, а близо 8 млн. трябваше да напуснат домовете си, но останаха в Украйна. Това оказва голям натиск върху държавите-членки, които трябва да предоставят хуманитарна помощ на голям брой лица, бягащи от войната, като същевременно подкрепят вътрешно разселените украинци, изложени на риск от глад и болести, пише още в изявлението.
Паоло Джентилони, комисар по въпросите на икономиката, заяви: "Войната срещу Украйна причини неописуеми страдания, но също така показа дълбочината на солидарността на ЕС. Тази мярка ще помогне на държавите-членки да се притекат на помощ на украинците както в ЕС, така и в родната им страна, като улесни доставката на животоспасяващи хуманитарни стоки. Това е абсолютно правилното решение."
Освобождаването от мита и ДДС се прилага за стоки, внасяни от:
Държавни организации (публични органи и публичноправни организации, включително болници, правителствени организации, регионални правителства, общини/градове и др.)
Благотворителни или филантропски организации, одобрени от компетентните органи на държавите-членки.
Днешното решение е в допълнение към новите правила за ДДС, приети през април, които позволяват на държавите членки да разширят обхвата на това освобождаване до вътрешните доставки на стоки и услуги, включително дарения, в полза на жертвите на бедствия.
Митническото законодателство на ЕС (Регламент (ЕО) № 1186/2009 на Съвета) предвижда възможност за освобождаване от мита в полза на жертвите на бедствия. То може да се прилага за внос от държавни организации и одобрени благотворителни или филантропски организации. За да се предостави облекчение, е необходимо решение на Комисията, която действа по искане на съответните държави членки.
По подобен начин законодателството на ЕС в областта на ДДС (Директива 2009/132/ЕО на Съвета) съдържа огледални разпоредби по отношение на освобождаването от ДДС при окончателния внос на някои стоки.