Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС окончателно одобри новите си енергийни цели, няма информация България да е против*

04 декември 2018, 18:00 часа • 3072 прочитания

Европейският съвет окончателно одобри три директиви, с помощта на които ЕС трябва да се бори по-ефективно с климатичните промени. Става въпрос за директивата за енергийна ефективност, за директивата за ВЕИ и регулация за управление, с която страните-членки трябва да си взаимодействат и да взаимодействат с ЕК за постигане на целите по двете директиви.

Основните цели, които се гонят с двете директиви, са следните – до 2030 година ЕС трябва потребява от ВЕИ 32% от електроенергията си, а енергийната ефективност да е поне 32.5%.

Директивата за енергийна ефективност

Извън целта от 32,5% до 2030 година, за всяка година в периода 2021 – 2030 година трябва да има повишение на енергийната ефективност с 0,8%, като при Малта и Кипър изрично е заложена друга цел – 0,24%. Освен това трябва да се взема предвид нивото на енергийно бедни при постигането на целите.

Енергийната директива

Освен целта за 32% потребление от ВЕИ, следва да има поощрение на потреблението на ВЕИ енергия чрез пазарни схеми, а в транспортния сектор поне 14% от източниците на енергия трябва да са ВЕИ. Конвеционалните биогорива, чието производство създава косвен риск при ползването на земеделска земя (т.нар. биогорива от първо поколение, които се произвеждат от някаква техническа култура), трябва да излязат от употреба в ЕС до 2030 година. Също до 2030 година гражданите на всички страни-членки на ЕС, които произвеждат ток от соларни панели, трябва да получават данъчни облекчения.

Българската позиция

В съобщението за приетото решение няма никаква индикация, че е имало гласове "против" него. В случаи, че е имало възпротивили се, това обикновено се отбелязва. Actualno.com изпрати въпроси до Брюксел за позицията на България, тъй като през миналата седмица синдикатите повдигнаха въпроса за въглищните ни централи, а именно тяхната работа е един от проблемите за постигане на климатичните цели на ЕС. * Съгласно получения отговор, България е гласувала "за" и по двете директиви! Гласувал е транспортният министър Росен Желязков. Против директивата за енергийна ефективност са гласували Белгия и Чехия, докато Хърватия и Словакия са се въздържали. Относно енергийната директива т.е. за ВЕИ, само Чехия е била против, а Белгия, Словакия и Унгария са се въздържали.

На започналата вчера (3 декември) конференция на ООН за климата в Катовице, президентът Румен Радев обяви, че България не е съгласна с новите климатични цели на ЕС, а трябва да има "диференциран подход" - според възможностите и националните интерси. За България е важно да има "сигурна и предсказуема енергия", бяха думите на Радев, който на среща със синдикатите в края на миналата седмица обясни, че за конференцията в Катовице има две позиции - изготвена от Министерския съвет и от Президентството. В тази на МС липсвала "национална позиция" - подкрепяло се само Парижкото споразумение за климата, според Радев.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес