Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС: Македония ще получи дата за начало на преговорите и без подпис от Георге Иванов

15 юни 2018, 12:43 часа • 1745 прочитания

Отказът на президента на Македония Георги Иванов да подпише споразумението за името, постигнато между Скопие и Атина по-рано тази седмица, няма да окаже въздействие върху решението на на Европейския съюз да започне преговори за членството на страната, отбелязват от македонската редакция на Deutsche Welle, цитирани от агенция "Фокус".

Европейският комисар по политиката за съседство и преговорите за разширяване Йоханес Хан изрази увереност, че страните членки на ЕС ще дадат зелена светлина, за да започнат преговори за присъединяване с Македония. „Държавите членки са стигнали до извода, че ако има решение на спора за името, то ще създаде морален натиск върху всички ни да реагираме", подчерта по-рано австрийският политик.

Той е убеден, че страните ЕС ще одобрят препоръката на Европейската комисия в края на юни в Брюксел и ще определят дата за започване на преговорите за македонското членство. Освен това, Хан сподели, че в Брюксел осъзнават, че са допуснати грешки по отношение на Македония.

Предисторията

Спорът за името на Република Македония е нерешен проблем между Гърция и Република Македония за официалното наименование на Република Македония, нейното население и нейния език. Спорът ескалира до най-висока точка и се налага международно посредничество, включително опити за резолюция от страна на ООН. Във всички официални документи на държавата тя се самоназовава Република Македония. От обявяването на независимостта съществува дипломатически проблем с името ѝ, което среща безпрецедентна съпротива от страна на Гърция. Според гръцките политици името „Македония“ е обидно за гърците и предизвиква объркване и морална вреда за Гърция.

Според официална Атина използването на това име за държавата оставя впечатлението, че Македония е само Скопие и всичко, свързано с това име, му принадлежи. Чрез правото си на вето Гърция не допуска признаването на независимата държава под това име. Заради този проблем Организацията на обединените нации и Европейският съюз признават държавата, използвайки „временното“ (до разрешаване на спора) име the Former Yugoslav Republic of Macedonia (Бивша югославска Република Македония) и в много официални и международни документи се използва това име. Граждански организации на републиката обявяват това име за обидно и настояват за отпадането му.

Редица страни, включително четири от постоянните членки на Съвета за сигурност на ООН (САЩ, Великобритания, Русия и Китай) признават Македония също под името Република Македония (Republic of Macedonia). На срещата в Букурещ на НАТО през 2008 година Гърция използва правото си на вето, заради неразрешения спор за името на Република Македония.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес