Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС готов за битка, след като САЩ блокираха СТО

12 декември 2019, 20:00 часа • 2110 прочитания

ЕС предложи ход за атака в глобалните търговски скандали, търсейки защитни алтернативи, след като САЩ осакатиха СТО.

Новите мерки ще предоставят на Брюксел правомощия едностранно да взима мерки за противодействие срещу други държави, които действия традиционно се обсъждат от Световната търговска организация в Женева.

Понякога наричана върховен съд на глобалната търговия, СТО от сряда не е в състояние да издава решения, след като стана жертва на кампания на президента Доналд Тръмп, обвинявайки организацията в антиамерикански пристрастия.

Както Actualno.com писа администрацията на Тръмп от две години блокира назначенията в апелативния орган на СТО и работата там най-накрая беше спряна в сряда (11 декември) , когато арбитражния съд реално остана само един член. За да функционира, в нея трябва да има поне 3-ма съдии.

Защо САЩ блокира Апелативния орган на СТО можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.

Статистика показва, че през изминалите 25 години от основаването на СТО, АО е разрешил близо 200 спора и изиграл ключова роля за функционирането на организацията, подчертава Радио Китай, цитирано от "24 часа".

"Докато се стремим да реформираме СТО и да възстановим добре функциониращата система на СТО, не можем да си позволим да бъдем беззащитни, ако няма възможност да получим задоволително решение в рамките на СТО", заяви еврокомисарят по търговията Фил Хоган.

„Днешните предложения ще ни позволят да защитаваме интересите си в тези особено неприятни времена за международна търговия“, добави Хоган.

Понастоящем членството в СТО не позволява едностранно да се изчисляват и налагат контрамерки, а с новите мерки ЕС ще възстанови тези пълномощия.

Те "ще ни позволят да защитаваме нашите компании, работници и потребители винаги, когато нашите партньори не играят по правилата", каза Хоган.

На срещата на върха на ЕС в четвъртък и петък в Брюксел европейските лидери ще призовават Европейския парламент и държавите-членки "да разгледат предложението на Комисията като приоритет", според проект, видян от АФП.

Сривът в СТО настъпи въпреки месеците разговори за помиряване на САЩ със 163-те членове на СТО, сред които е и Китай.

САЩ изразяват обхващаща широк спектър от въпроси загриженост относно СТО - която съществуваше преди президентството на Тръмп - като неговата уж мека позиция към Китай основно е критикувана.

Търговските служители на Тръмп също твърдят, че конституцията на САЩ не позволява на чужд съд да замества американски.

ЕС също се стреми да създаде ad hoc арбитражен процес с други държави по време на безизходицата на СТО, но засега само шепа други страни са подписали, съобщава БГНЕС.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес