От 2014 г. насам Европейският съюз е предоставил на Украйна над 16 милиарда евро помощи, за да подкрепи икономическото ѝ развитие и да компенсира загубата на Крим. Това заяви днес председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел по време на изказването си в т.нар. Кримска платформа, чието провеждане се излъчва онлайн.
През септември 2020 г. президентът на Украйна Владимир Зеленски в речта си пред Общото събрание на ООН обяви план за създаването на Кримската платформа. Според плана на Киев инициативата трябва да се превърне в платформа „за координиране на международните усилия, насочени към връщането на Крим на Украйна“.
Първоначално срещата беше планирана за май тази година, но несигурността около участниците отложи събитието за август. В резултат на това, както обявиха организаторите, представители на около 40 държави и международни организации са изразили съгласието си да присъстват. Повечето европейски държави изпратиха в Киев външни министри или министри на отбраната. Балтийските страни, както и Полша, Унгария, Молдова, Словения и Финландия ще бъдат представени на ниво президент, като се очаква да участват и представители от ЕС и НАТО. Съединените щати ще делегират министъра на енергетиката, Германия също ще бъде представлявана на форума от министъра на енергетиката вместо от външния си министър. От името на Турция в срещата участва министърът на външните работи.
По оценка на руския външен министър Сергей Лавров, форумът ще се превърне в събитие, на което „Западът ще продължи да подхранва неонацистките и расистки настроения на съвременното украинско правителство“. Говорителят на външно министерство Мария Захарова отбеляза, че Москва ще отчете позициите на страните-участнички и ще си направи съответните изводи, предаде ТАСС.