Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ердоган: Може да приемем Финландия в НАТО без Швеция

30 януари 2023, 10:24 часа • 5974 прочитания

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган за първи път заяви, че Анкара може да допусне Финландия в НАТО без скандинавската ѝ съседка Швеция. Коментарът му, направен по време на излъчвана по телевизията среща с млади гласоподаватели, дойде дни след като Турция спря разговорите за членство в Алианса с Хелзинки и Стокхолм.

Това решение заплаши да отложи надеждите на НАТО за разширяване на блока до 32 страни по време на срещата на върха през юли в литовската столица Вилнюс. Турция и Унгария остават единствените страни, които блокират Финландия и Швеция.

Очаква се Будапеща да одобри членството на двете държави този петък, но Ердоган ги блокира не само заради отношението им към кюрдите (смятани в Анкара за терористи), а и заради инцидентите с изгаряне на Корана. Това се случи пред турското посолство в Швеция преди дни и беше дело на датския екстремист Расмус Палудан.

Отделно, в Турция предстоят избори на 14 май и така президентът се опитва да мотивира базата си от консервативни и националистически настроени гласоподаватели, пише „Гардиън“.

Финландия и Швеция кандидатстваха заедно за НАТО след началото на руската инвазия в Украйна, загърбвайки дългогодишните си позиции на военен неутралитет. Сега обаче двете страни могат да бъдат отделени по пътя им към Алианса. „Ако се наложи, може да дадем различен отговор за Финландия. Швеция ще бъде шокирана, когато дадем различен отговор на Финландия“, заяви Ердоган.

Той също така повтори искането си Швеция да предаде заподозрените кюрди, издирвани от Анкара. "Ако непременно искате да се присъедините към НАТО, ще ни върнете тези терористи", заяви Ердоган с препратка към Работническата партия на Кюрдистан (ПКК). Швеция има по-голяма кюрдска диаспора от Финландия и по-сериозен спор с Анкара.

Противопоставянето между Анкара и Стокхолм накара финландски представители да намекнат за първи път миналата седмица, че може да бъдат принудени да поискат членство в НАТО без Швеция.

"Трябва да оценим ситуацията - дали не се е случило нещо, което в по-дългосрочен план би попречило на Швеция да продължи", заяви финландският външен министър Пекка Хаависто миналия вторник, но също така подчерта, че съвместното присъединяване остава "приоритетна възможност".

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес