Омразата към мюсюлманите и ксенофобията, които накърняват ежедневието на мюсюлманите, са превзели политиката на Запада, заяви президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган.
Според него двете идеологии са оформили държавната политика и са се превърнали в разрушителни тенденции, които представляват пряка заплаха за социалния мир, съобщи „Сабах”, цитиран от БГНЕС.
"Ние се борим срещу по-смъртоносен и подъл вирус. Този вирус, който е също толкова опасен, колкото коронавирусът, се нарича ислямофобия", каза Ердоган на конференция под надслов "По-справедлив свят е възможен", организирана от Турско-американския национален ръководен комитет (TASC) в Ню Йорк.
„Този вирус се разпространява много бързо в страни, които от години са представяни като люлки на демокрацията и свободата“, каза той.
Отбелязвайки, че ислямофобията и тероризмът на Ислямска държава споделят общ идеологически фанатизъм, Ердоган каза, че в много страни мюсюлманите са нарочени единствено въз основа на техните имена, дрехи или външен вид, особено в ерата след 11 септември, но мюсюлманската общност е отговорила успешно на омразата със законни и демократични средства.
Ердоган отбеляза, че Турция е заела водеща роля срещу ислямофобията в международни платформи и призова мюсюлманите в САЩ със своя опит да допринесат повече в борбата срещу расизма и речта на омразата.
"Ние (също) подкрепяме всякакви усилия за премахване на всички заплахи за нашата религия и нашите братя мюсюлмани", добави президентът.
Според Ердоган, турската общност в САЩ, която наброява около 300 000 души, ще може да поеме по-активна политическа роля в бъдеще и да има свои представители на държавно и федерално ниво. Той отбеляза, че приносът на турската общност за американското общество се отразява положително в отношенията Турция – САЩ., като похвали турските неправителствени организации за тяхната работа по популяризиране на турската култура и история.
Ердоган пристигна в Ню Йорк, за да присъства на 76-ата сесия на Общото събрание на ООН във вторник, където световните лидери ще изнесат своите годишни речи.
Преди обръщението си президентът посети откриващия се скоро Тюркеви (Türkevi) в Манхатън срещу централата на ООН.
Той отбеляза, че 36-етажният небостъргач е "паметник на гордостта", който ще функционира не само като дом за турците, но и за мюсюлманската американска общност.
Сградата, която използва традиционни турски архитектурни мотиви, особено от периода на Селджукската империя, е изградена под формата на лале и може да се види от центъра на Манхатън, Ийст Ривър и Лонг Айлънд.
Той е проектиран като символичен небостъргач, който ще допълни силуета на Ню Йорк, един от най -емблематичните градове в света, и ще отрази турската култура, история и разнообразие.