Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП прие спорната директива за събиране на данните на авиопътниците от и към ЕС

14 април 2016, 18:10 часа • 850 прочитания

След серия от забавяния и спънки, евродепутатите приеха днес, 14 април, спорната директива за резервационните данни на авиопътниците в ЕС, въпреки че дори тези, които я подкрепят, признават, че тя не е „сребърен куршум“ за борбата на ЕС с тероризма, пише EurActiv.

Новата директива за ползването на резервационните данни на авиопътниците (Passenger Name Record - PNR) се гласува в Европейския парламент с 461 гласа „за“ и 179 „против“, като деветима се въздържаха. Като отстъпка на опонентите на директивата, законодателите гласуваха да се подобри законодателството за защита на данните.

Въпреки силните критики от страна на левицата, Зелените и Либералите, британските консерватори и докладчикът Тимъти Къркхоуп (групата на Европейски консерватори и реформисти в ЕП) нарекоха директивата „важно ново средство за борба с тероризма и трафикантите“. Въпросът беше предвиден за разглеждане в Европейския парламент след атентатите в Париж и Брюксел.

Новата директива, уреждаща ползването на резервационните данни на авиопътниците в ЕС (PNR) за превенция, разкриване, разследване и съдебно преследване на тероризъм и сериозни престъпления ще задължи авиолиниите да предават на националните власти данните на пътниците за всички полети от трети страни към ЕС и обратно.

"Чрез събирането, споделянето и анализирането на PNR информация, нашите разузнавателни агенции могат да следят съмнителни тенденции на поведение, които трябва да бъдат следени. PNR не е вълшебно решение, но страните, които имат национални системи за PNR показват отново и отново високата им ефективност“, каза Тимъти Къркхоуп, цитиран от пресслужбата на ЕП.

"Има разбираеми притеснения относно събирането и съхраняването на данните на хората, но аз смятам, че директивата въвежда предпазни мерки по този въпрос и демонстрира, че законът е пропорционален на опасностите, пред които сме изправени. Сега правителствата на държавите членки на ЕС трябва да се заемат с прилагането на споразумението“, добави Къркхоуп.

Германският евродепутат от групата на Зелените Филип Албрехт приетата днес директива има „плацебо ефект“, който ще „подкопае основните права на гражданите на ЕС, но също ще подкопае и сигурността в нашите общества“, като се насочват публичните средства в грешната посока и далече от по-ефективните мерки за сигурност. Албрехт е докладчик по европейската регулация за защита на данните, която също беше одобрена днес.

Освен страховете за въздействието на новото законодателство върху гражданите свободи, евродепутатите изказаха сериозни съмнения за ефективността на европейската PNR директива в борбата с тероризма. Трябва ли да увеличаваме обема на информация, достъпна за службите на страните членки на ЕС, когато те казват, че се „давят“ в данни, но нямам капацитета да ги анализират?, - попита Яник Жадо, френски евродепутат от групата на Зелените.

Държавите членки ще трябва да създадат „звена за данни за пътниците“ (ЗДП), които да управляват данните на пътниците, събрани от авиолиниите. Тази информация ще трябва да бъде пазена за период от 5 години, но след 6 месеца данните ще бъдат деперсонализирани. Това означава прикриване на елементите от данните, които могат да послужат за непосредствено идентифициране като име, адрес или контакти на лицето.

Звената за данни на пътниците ще бъдат отговорни за събирането на PNR данни от въздушните превозвачи, съхраняването и обработването на тези данни и предаването на тези данни на компетентните органи, както и за обмена на такива данни със ЗПД на други държави членки и Европол. Директивата постановява, че всички такива трансфери могат да се правят само след разглеждането на всеки конкретен случай и изключително за конкретните цели на превенция, разкриване, разследване и съдебно преследване на тероризъм и сериозни престъпления.

Директивата ще се прилага за полети до и от ЕС, но държавите членки могат да разширят приложението и до вътрешни за ЕС полети (от една държава членка на ЕС до друга), при условие че уведомят Европейската комисия за това. Държавите членки на ЕС могат също така да решат да събират и обработват PNR данни от пътнически агенции и туроператори, които предоставят свързани с пътувания услуги, тъй като те също събират и обработват такива данни.

Предпазни мерки за защита на данните

- Звената за данни на пътниците ще трябва да назначат длъжностно лице по защита на данните, което да отговаря за наблюдението на обработването на резервационни данни на пътниците и за прилагането на съответните гаранции;

· след първоначалния период на задържане на данните достъп до пълните резервационни данни на пътниците, които позволяват непосредственото идентифициране на съответното лице, трябва да бъде предоставян само при много стриктни и ограничени условия;

· всеки случай на обработка на PNR данни трябва да бъде записван и документиран;

· изрична забрана за обработката на лични данни, разкриващи расата или етническата принадлежност, политическите, религиозните и философските вярвания, принадлежността към синдикат, здравето, половия живот или сексуалната ориентация на съответното лице.

Европейската комисия ще трябва да извърши преглед на директивата две години след нейното транспониране в националното законодателство. Тя трябва да обърне особено внимание на спазването на стандартите за защита на данните, необходимостта и пропорционалността на събирането и обработването на PNR данни за всяка от споменатите цели, дължината на периода на задържане на данните, „както и ефективността на обмена на информация между държавите членки“.

След одобрението на Европейския парламент предложението трябва да бъде официално одобрено от Съвета. След публикуването на директивата в Официалния вестник на ЕС държавите членки ще имат две години, за да я транспонират в националното си законодателство.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес