Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП поиска по-твърд отговор срещу руските заплахи за европейската сигурност

18 януари 2023, 15:07 часа • 2131 прочитания

Европейският съюз трябва да увеличи военната помощ за Украйна, включително смъртоносните и тежките оръжия, а срещу руската агресия да се предприемат по-твърди мерки. Това призоваха евродепутатите по време на днешната сесия на Европейския парламент.

Войната в Украйна, нарастващият глобален авторитаризъм, по-настъпателният Китай и извънредната ситуация, свързана с климата, предизвикаха тектонична промяна в геополитическия пейзаж, предупреждават членовете на ЕП.

ЕС и неговите държави членки трябва да увеличат военната, политическата и хуманитарната си помощ за Киев и да засилят отбраната си в противодействието на руските заплахи за европейската сигурност, заявяват евродепутатите в годишния си доклад за общата външна политика и политика на сигурност, приет в сряда с 407 гласа "за", 92 "против" и 142 "въздържал се".

От ЕП предупреждават, че отговорът на ЕС срещу руската агресивна война в Украйна се следи отблизо от автокрациите по света и ще окаже голямо влияние върху поведението им на международната сцена.

Те призовават ЕС да използва разпоредбите на Договора за Европейския съюз, които биха позволили на Съвета на ЕС да взема определени решения без военни последици, по-специално тези, които се отнасят до санкциите и правата на човека, с квалифицирано мнозинство, а не с единодушие. Докладът също така призовава институциите на ЕС да направят предложение как блокът да си осигури постоянно място във всички многостранни форуми, включително в Съвета за сигурност на ООН.

Сигурността на ЕС е тясно свързана с ускоряването на процеса на разширяване, като същевременно се спазват критериите за присъединяване и се реформира политиката на съседство на блока, твърдят евродепутатите. Те също така настояват ЕС да стане по-малко зависим от енергийните ресурси и други материали от решаващо значение за инфраструктурата, които се внасят от трети страни - по-специално от тези, които не споделят ценностите на ЕС.

В годишния доклад за 2022 г. членовете на ЕП призовават за незабавно разполагане в Украйна на модерни оръжия и система за противовъздушна отбрана от следващо поколение. Освен това настояват германският канцлер Олаф Шолц да достави незабавно на Киев основни бойни танкове "Леопард" 2. Полша вече пое такъв ангажимент и опитва да убеди Берлин, който засега отказва.

Евродепутатите подчертават, че Украйна защитава териториалната си цялост в рамките на международно признатите си граници и спешно се нуждае от военна помощ и тежко въоръжение, за да спечели войната.

В доклада се приветстват новите инициативи на ЕС за укрепване на европейската сигурност и отбрана, а именно Версайската декларация, Стратегическият компас, съвместната комуникация относно пропуските в инвестициите в отбраната и предложението на ЕК за регламент за стимулиране на съвместните обществени поръчки (EDIRPA). Държавите членки следва да продължат да развиват политиката и способностите на ЕС в областта на киберзащитата, допълват членовете на ЕП, и да установят партньорства в областта на сигурността и отбраната със съмишленици по света.

"За да се превърне в истински геополитически фактор, Европейският съюз трябва да засили инструментите на външната си политика и да укрепи институционалната си структура. Гласуването с единодушие, например, очевидно ограничава способността на ЕС да реагира бързо. Компромисът между идеала за единство и високата цена на единодушието по отношение на ефективността трябва да се разглежда по-критично", заяви докладчикът по Общата външна политика Дейвид Макалистър (ЕНП, Германия).

Докладчикът по Общата политика за сигурност и отбрана Том Ванденкенделаре (ЕНП, Белгия) добави, че европейската сигурност се влоши драстично заради войната на Русия в Украйна. "Във връзка с това ЕС трябва да увеличи и ускори военната помощ за Украйна и да подобри функционирането на своята отбранителна политика, като същевременно продължи и укрепи сътрудничеството си с НАТО. Наред с другите промени той трябва да ускори процеса на вземане на решения по въпросите на отбраната и да намали зависимостта си от трети държави", допълни той.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес