Да спрем да говорим за правата на човека в Турция, би било лош знак, защото би означавало, че никой вече не възприема преговорите за присъединяване на Анкара към Евросъюза сериозно. Този коментар направи в Истанбул специалният докладчик на Европейския парламент за Турция Кати Пири, пише БГНЕС.
Тя отбеляза някои положителни развития в двустранните отношения между Турция и страните членки, но подчерта, че Европейският парламент остава загрижен за състоянието на основните права и свободи и върховенството на закона в Турция. Холандската евродепутатка изтъкна, че демократична и икономически стабилна Турция е в интерес на Европейския съюз, но коментира твърденията на турското правителство, че то остава привързано към евроинтеграцията така: "За да има положително развитие по въпроси като осъвременяването на Митническия съюз и отпадането на визите, думите не са достатъчни. Необходими са истински реформи и, за съжаление, досега не виждам знаци за това".
По думите ѝ въпреки отмяната на извънредното положение и освобождаването на някои журналисти от затвора, в Турция липсва „структурна промяна по отношение върховенството на закона“.
Пири изрази загриженост по случая с филантропа Осман Кавала, който е задържан точно 1 година, без да му бъдат предявени обвинения. По думите ѝ той е човек, който няма никакви политически връзки и винаги е отхвърлял насилието. Холандската социалистка акцентира, че Европарламентът внимателно ще следи случващото се със задържания кюрдския лидер Селяхаттин Демирташ и други депутати от Меджлиса.
Кати Пири беше на проучвателна мисия преди подготовката на черновата на годишния доклад на Европарламента за Турция. След изготвянето на предварителния документ, той ще бъде обсъден в комисиите и пленарна зала. По време на престоя си в различни градове тя имаше срещи с представители на политически партии, граждански и делови организации. Докладчикът на Европарламента посочи, че не са били осъществени срещи с представители на властите, въпреки многократните ѝ опити.
Евродепутатката изрази мнение, че Евросъюзът не е спазил обещанията за приемане на бежанци, които е поел пред Анкара, и се застъпи за обновяване на митническия съюз. Кати Пири подчерта, че проблемите с върховенството на закона в Турция и непокриването на минимални стандарти в това отношение не бива да доведат до затваряне на вратите пред турския народ и гражданските организации.