Мнозинството евродепутатите в Европейския парламент поискаха от Великобритания още днес да задейства процедурата по напускане на Европейския съюз с активирането на член 50 от Лисабонския договор.
Днес, 28 юни, на извънредна сесия в Брюксел те гласуваха резолюция с 395 гласа "за" срещу 200 против, предаде БНР. Резолюцията ще бъде представена на срещата на лидерите на ЕС от председателя на ЕП Мартин Шулц. Според член 50 страна членка трябва официално да уведоми Съвета на ЕС за решението си за напускане.
Министър-председателят на Обединеното кралство незабавно, още днес или утре да уведоми колегите си в Европейския съвет относно резултата от референдума и да задейства процедурата по оттеглянето, се казва в текста, подготвен от водещите парламентарни групи на Европейската народна партия (ЕНП), Европейските социалисти, Либералите и "Зелените".
Резолюцията няма юридически обвързващ характер за Лондон, но е политически важна, тъй като всяко договорено споразумение между 27-те правителства и британските власти трябва да получи одобрението на Европейския парламент.
Мотивите за резолюцията са предотвратяване на вредната за всички несигурност и съхраняване на целостта на Съюза.
Според партиите преди сключването на споразумението за оттегляне не могат да бъдат договаряни каквито и да било нови форми на взаимоотношения между Обединеното кралство и ЕС. Резолюцията настоява още за рестарт и реформа на евроинституциите.
Макар и да е възможно някои държави членки да изберат една по-бавна или по-слаба интеграция, ядрото на ЕС трябва да бъде засилено, се казва още в документа. Призовава се Съветът да промени поредността на ротационните председателства, за да не се допуска британското напускане да попречи на всекидневната работа на Съюза.
Днес евродепутатът и лидер на антиевропейската британска партия ЮКИП Найджъл Фарадж заяви пред Европейския парламент, че ако не се договори добра сделка, "последствията ще са лоши за вас, не за нас". Въпреки че той беше една от основните фигури за излизането на Великобритания от ЕС, днес Фарадж говори за запазване на добрите взаимоотношения и търговски връзки със Съюза. Той обаче също заяви, че Лондон трябва да напусне колкото се може по-бързо.
От своя страна председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер също настоя Лондон бързо да поиска начало на преговори със Съюза за напускане. "Искам Обединеното кралство да изясни позицията си, не днес или утре в девет часа, но бързо. Не можем да робуваме на постоянна несигурност. За разлика от други, аз не съм роб на финансовите пазари, но ги следя", каза той.
Берлин, Рим и Париж се противопоставят на по-нататъшни разговори за бъдещето на отношенията Великобритания - ЕС, докато Лондон официално не подаде заявление за плановете си да напусне Съюза. Това пък каза вчера германският канцлер Ангела Меркел след среща с лидерите на Франция и Италия Франсоа Оланд и Матео Ренци. Тримата обсъдиха напускането на ЕС от страна на Великобритания след проведения референдум миналия четвъртък.