Рестарт на наказателна процедура срещу България за неизпълнение на изискването за създаване на единно звено за контакт за задължителния обмен на информация за сигурността на документите за самоличност. Това съобщи днес Европейската комисия.
Припомняме, че преди година ЕК заведе дело в Съда на ЕС срещу България, защото страната ни не е спазила срока до 2012 г. да осигури достъп до данните с изображенията на пръстовите отпечатъци, съхранявани в електронните паспорти, и разрешения за пребиваване на граждани на държави извън ЕС.
Така, според комисията, България лишава останалите държави от Европейския съюз от възможността за сигурен достъп и проверка на пръстовите отпечатъци, съхранявани в чиповете на българските паспорти. Днес (19 юли) ЕК започва процедурата отначало. Това се налага по процедурни причини. Предишната процедура е била прекратена, пише в съобщението.
Страната ни има два месеца за отговор, а след това процедурата може да продължи със следващата стъпка, която предшества завеждането на ново дело.
Причината за забавянето от българска страна е обжалване на тръжната процедура по изграждането на звеното. Търгът е бил открит първоначално през 2013 г., но тогава не са били подадени предложения за участие. През март 2015 г. е предприета нова тръжна процедура, но резултатът от нея се обжалва в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Половин година по-късно КЗК отменя като незаконосъобразно решение на МВР за избор на изпълнител от втория търг и връща преписката на министерството.