Европейската комисия одобри измененията на съществуващите германски схеми за подкрепа на бизнеса, включително удължаването им и увеличаването на общия бюджет с до 45 млрд. евро. Така ще се подпомогнат дружествата, пострадали от войната на Русия срещу Украйна, съобщи ЕК в официалния си сайт.
Измененията бяха одобрени съгласно Временната рамка за държавна помощ при кризи, приета от Комисията на 23 март 2022 г. След това бяха направени няколко поправки с оглед на това, че икономиката на ЕС изпитва сериозни сътресения.
Съществуващите схеми са в Германия са няколко - за покриване на разходи (т.е. схема, управлявана от федерални, регионални и местни органи) и схема за покриване на разходи, при която помощта е под формата на гаранции по заеми и субсидирани заеми. Те бяха одобрени от ЕК по-рано през годината.
Германия уведоми ЕС, че иска да удължи периода, за който може да се предоставя помощ на бизнеса, до 31 декември 2023 г. Планирано е и въвеждане на възможността за преобразуване на дългови инструменти - като заеми и гаранции - в други форми на помощ, например преки безвъзмездни средства.
Що се отнася до ограничените размери на помощта, Германия уведоми за увеличаване на максималните тавани на подкрепата в съответствие с изменената Временна рамка за действие при кризи, което води до увеличаване на общия бюджет с до 45 млрд. евро.
"По отношение на гаранционната схема, измененията имат за цел да въведат следните възможности: публичните гаранции могат по изключение да покриват банкови гаранции; и големите дружества могат да получат гаранции за покриване на нуждите си от ликвидност, произтичащи от търговските дейности на енергийните пазари, за период от 12 месеца след предоставянето на помощта", пишат от ЕК.
За схемата за субсидирани заеми измененията целят да коригират основния лихвен процент, приложим за изчисляване на намалените лихвени проценти.
"Комисията установи, че германските схеми, както са изменени, продължават да бъдат необходими, подходящи и пропорционални за преодоляване на сериозни смущения в икономиката на държава членка в съответствие с член 107", обявиха от ЕК.
Освен това публичната помощ ще подлежи на условия за ограничаване на неоправданото нарушаване на конкуренцията, по-специално между доставчиците, и на предпазни мерки.
ОЩЕ: ЕК отпусна нови 2,5 млрд. евро за Украйна