Европейската комисия отпусна още 2,5 млрд. евро макрофинансова помощ за Украйна. Това обяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен в Twitter.
„Планираме 18 млрд. евро за 2023 г., като средствата ще се отпускат редовно - за спешни ремонти и бързо възстановяване, водещи до успешна реконструкция. Ще продължим да подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо“, добави тя.
The @EU_Commission is disbursing a further €2.5 billion for Ukraine.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 22, 2022
We are planning €18 billion for 2023, with funding disbursed regularly.
For urgent repairs and fast recovery leading to a successful reconstruction.
We will keep on supporting 🇺🇦 for as long as it takes. pic.twitter.com/X2bVI5PKe9
Това е първата част от евросредства, получени от Киев по макроикономическата програма на блока в подкрепа на възстановяването на страната, нападната от Владимир Путин през февруари 2022 г.
След заседанието на Европейския съвет от 20-21 октомври 2022 г. Комисията предложи безпрецедентен пакет за подкрепа на Украйна в размер до 18 млрд. евро за 2023 г. Той ще бъде предоставен под формата на заеми с висока степен на облекчение, изплащани на редовни вноски от 2023 г. нататък.
Тази стабилна, редовна и предвидима финансова помощ - средно по 1,5 млрд. евро на месец - ще спомогне за покриване на значителна част от нуждите на Украйна от краткосрочно финансиране за 2023 г., които украинските власти и Международният валутен фонд оценяват на 3 до 4 млрд. евро на месец. Подкрепата, предложена от ЕС, ще трябва да бъде допълнена с подобни усилия от страна на други големи донори, за да се покрият всички нужди на Украйна от финансиране за 2023 г., посочва ЕК в официалния документ.
Благодарение на този пакет Украйна ще може да продължи да изплаща заплати и пенсии и да поддържа функционирането на основни обществени услуги като болници, училища и жилища за преместените лица. Той ще позволи на страната да осигури макроикономическа стабилност и да възстанови критичната инфраструктура, разрушена от Русия по време на агресивната ѝ война, като например енергийна инфраструктура, водни системи, транспортни мрежи, пътища и мостове.