Европейската комисия представи днес позицията си по повод Европейската гражданска инициатива "Един от нас". След срещи с организаторите на инициативата и анализ на исканията им ЕК реши да не внася законодателно предложение, защото държавите от ЕС и Европейският парламент неотдавна обсъдиха и определиха политиката по този въпрос, съобщиха от ЕК, предаде БТА.
Инициативата "Един от нас" отправи искане ЕС да прекрати финансирането на дейности, които предполагат унищожаване на човешки ембриони, по-специално в областите на научните изследвания, помощта за развитие и общественото здравеопазване.
Организиралите инициативата събраха повече от необходимите един милион подписа от най-малко седем държави от ЕС след регистрирането на предложението. Организаторите се срещнаха с представители на ЕК през април и участваха в изслушване в ЕП.
Комисията заключи, че съществуващата рамка за финансиране, която наскоро беше обсъдена и приета от държавите от ЕС и Европейския парламент, отговаря на всички условия.
При изследвания, включващи човешки ембрионални стволови клетки ЕК прилага система на подробна "тройна защита" за всички изследвания, включващи човешки ембрионални стволови клетки.
Според ЕК системата е съобразена изцяло с договорите на ЕС и Хартата на основните права на Европейския съюз. Въпросната система, прилагана и в предишната програма за научни изследвания, бе договорена от държавите от ЕС и Европейския парламент при одобряването през 2013 г. на законодателните инструменти за програмата "Хоризонт 2020". Правилата са следните:
o Националното законодателство е приоритетно - проектите на ЕС трябва да спазват законите на страната, в която се извършват изследванията.
o Всички проекти трябва да са научно одобрени чрез партньорска проверка и да преминават през строга оценка за съответствие с етичните стандарти.
o Средствата от ЕС не могат да се използват за получаване на нови линии от стволови клетки или за научноизследователска дейност, при която се унищожават ембриони, включително за набавяне на човешки ембрионални стволови клетки.
Европейската комисия не си поставя специално за цел да финансира научни изследвания, включващи човешки ембрионални стволови клетки. Тя по-скоро финансира научни изследвания в областта на лечението на болести или на решаването на свързани със здравеопазването предизвикателства, например лечението на болестта на Паркинсон, на болестта на Хънтингтън или на диабета.
Научните изследвания могат да включват човешки ембрионални стволови клетки, ако са част от най-добрите предложения за проекти. В периода 2007-2013 г. ЕС е финансирал 27 проекта за сътрудничество в областта на здравните изследвания, включващи използването на човешки ембрионални стволови клетки, като финансовото участие на ЕС е възлязло на 156,7 млн. евро. Общите разходи за здравни изследвания през този период са били 6 млрд. евро. Помощ на ЕС за здравеопазването в развиващите се страни Сътрудничеството за развитие в областта на майчиното и детското здравеопазване се ръководи от:
o Целите на хилядолетието за развитие, които са насочени към борба с бедността в световен мащаб, включват една конкретна цел
- намаляването на смъртността при майките с три четвърти до 2015 г. и осигуряване на здравословни условия на възпроизводство за всички.
o Програмата за действие на международната конференция за населението и развитието, в която се посочва, че прекратяването на бременността в никакъв случай не следва да се насърчава като метод на семейно планиране, че грижите при аборт протичат при спазване на законите на всяка държава, както и че ако не противоречат на закона, абортите следва да се извършват при безопасни условия.
o Какво финансира ЕС в областта на здравеопазването се решава съвместно с правителствата на страните партньори, като ударението е върху подобряването и разширяването на достъпа до националните системи за здравеопазване. В периода 2008-2012 г. ЕС е изразходвал за сектора на здравеопазването 3,2 млрд. евро от фондовете за развитие. От тях 1,5 млрд. са изразходвани за здравеопазването на майките, новородените, и децата, 87 млн. - за медицински услуги в сферата на репродуктивното здраве и 17 млн. - за семейно планиране.
Инструментът за сътрудничество за развитие (ИСР) е един от основните финансови инструменти на ЕС за оказване на помощ за развитие. Той предоставя двустранна помощ на развиващите се страни, които не са обхванати от Европейския фонд за развитие и тематично подпомагане за всички страни партньори по приоритетни въпроси като правата на човека, демокрацията и доброто управление, приобщаващия и устойчив растеж. В допълнение към оценката на въздействието и други вътрешни оценки през 2010-2011 г. Комисията проведе обществена консултация относно бъдещото финансиране за външната дейност на ЕС. Регламентът за ИСР беше приет през март 2014 г. след ратифициране от Европейския парламент и Европейския съвет. За периода 2014-2020 г. за ИСР в бюджета на ЕС са заделени 19,7 млрд. евро.
Контекст
Европейската гражданска инициатива бе въведена през април 2012 г. Тя е инструмент, чрез който гражданите определят темите, които са на дневен ред. Гражданската инициатива дава възможност на един милион граждани от поне една четвърт от страните от ЕС да отправят призив към Европейската комисия да предприеме действия в области, в които тя има правомощия.
Организаторите аргументираха искането си като се позоваха на решение на Съда на Европейските общности. Съдът обаче отбеляза в това решение, отнасящо се до директивата за биотехнологичните изобретения, че целта на този европейски законодателен акт не е да регулира използването на човешки ембриони в научните изследвания; решението разглежда единствено доколко могат да бъдат патентовани биотехнологичните изобретения и не засяга въпроса дали подобни изследвания могат да се извършват и финансират.