Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК: Covid сертификатите - валидни 9 месеца, напълно ваксинирани - след бустерна доза

25 ноември 2021, 17:30 часа • 5259 прочитания

Европейската комисия предложи скъсяване на валидността на COVID сертификата за пътуване в ЕС и ново разбиране за напълно ваксиниран, което ще изисква трета доза.

Сертификатите на ваксинираните ще се признават до 9 месеца след втората доза от Нова година, ако страните членки одобрят предложението. След влизане в сила на промените за напълно ваксинирани ще се смятат хората, които имат три дози, а не както досега две дози от ваксините на "Бионтех"/"Пфайзер", "Модерна" и "Астра Зенека" и тези с две дози, ако първата поставена е еднодозовата "Джонсън и Джонсън", стана ясно в четвъртък.

"Този период от 9 месеца е съобразен с препоръките на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията за поставянето на бустерната доза след шестия месец. Предвижда се допълнителен период от 3 месеца, за да се даде възможност за адаптация на националните ваксинационни кампании и за достъп на гражданите до тези ваксини", каза еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс.

"Комисията може, ако е необходимо, да предложи подходящ период за приемане и за сертификати за ваксинация, издадени след поставена бустерна доза", добави той.

Рейндерс допълни, че Комисията ще призове Съвета да одобри препоръката възможно най-бързо, така че новите правила да влязат в сила от 10-ти януари.

ЕС може също така да въведе актуализации на така наречената "светофарна карта за пътуване" и да опрости процедурите си, предназначени да предотвратят навлизането на нови варианти на Covid-19.

Досега за пътуване на ваксинираните не се предвиждаше срок за валидност, докато за преболедувалите той беше фиксиран на 180 дни, а за тестващите се между 48 и 72 часа в зависимост от теста.

Документите на ваксинирани с други ваксини, които не са одобрени в ЕС, ще се признават по желание на властите в отделните държави, каза Комисията, отхвърляйки по-ранни съобщения, че ще се приемат и одобрени от СЗО ваксини срещу COVID-19, които не са лицензирани в ЕС, каквито са индийските и китайските ваксини.

Новите данни за намаляване на имунитета от ваксините след шест месеца, публикувани в сряда от европейската здравна агенция, са причина Комисията да предложи ревизия на правилата за европейския сертификат, които сега трябва да бъдат одобрени от страните членки.

Засега валидността на сертификатите на хора с бустерна доза няма да бъде обвързана със срок в очакване на научни данни, които да потвърдят продължителността на имунитета, създаван от подсилващата доза. Европейският лекарствен регулатор заяви в сряда, че броят на антителата се утроява след бустера и вероятно ще е достатъчен за предпазване до края на студения сезон в Европа.

Комисията препоръча на всички държави да отворят ваксинационните си кампании за поставяне на бустерни дози до цялото си население над 18 г., а не само до възрастните хора и до уязвимите, каквато беше първоначалната препоръка на европейските здравни власти.

За семейните пътувания с деца се предлага децата до 6 г. да не бъдат обект на проверки и да могат да пътуват според условията, при които са допускани родителите или придружителите им. Децата от шест до 12 години ще трябва да имат европейски COVID сертификат за ваксиниране, преболедуване или тестване, ако идват от тъмночервени зони с висок риск от разпространение на инфекциите.За останалите зони с по-нисък риск те ще могат да пътуват без документ за COVID статус. За децата над 13-годишна възраст ще важат условията за пълнолетните граждани, обясни Рейндерс.

Хората, които нямат европейски сертификат, също ще могат да пътуват, но ще трябва да се тестват преди и след пътуване и да се самоизолират в карантина според изискванията на държавата, до която пътуват.

Европейската комисия предлага промяна и в оценката на риска от COVID-19 да се включи и степента на ваксиниране на населението. Досега като критерии се използваха заболеваемостта, процентът на положителни тестове и общият брой на извършвани тестове спрямо броя на населението. Европейската здравна агенция публикува всяка седмица карта на риска, в която той се оценява в четири цвята според разпространението на вируса.

Най-ниска опасността за заразяване е в зелената зона - от 50 до 75 инфектирани на 100 хил. население и под 4% положителни тестове. В оранжевата разпространението на вируса е от 75 до 200 на 100 хил. жители, а в червената от 200 до 500. За най-високорисковата, тъмночервена зона, където заразените са над 500 на 100 хил. жители, страните членки могат да въвеждат допълнителни изисквания за тестове и карантиниране на пристигащите, съобщи Европейската комисия. Неваксинираните от тъмночервени зони могат да бъдат задължително карантинирани след пристигането си.

Рейндерс обаче подчерта, че те ще важат само за пътуване, но не и за пребиваването в европейските държави, където в сила са национални правила.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес