Европейската централна банка създава център за изменение на климата, за да координира мисленето на банката за това как най-добре да включи въпросите на климата в паричната политика и банковия надзор. Това заяви в понеделник президентът на ЕЦБ Кристин Лагард, съобщават Ройтерс и "Уолстрийт джърнъл", цитирани от БНР.
"Сега стартираме нов център за изменение на климата, за да обединим по-ефективно различните експертни познания и направления на работа по климата в цялата банка", каза Лагард в своя реч пред конференция на Института за право и финанси към Университета във Франкфурт.
"Центърът за изменение на климата осигурява структурата, която ни е необходима, за да се справим с проблема, с неотложността и решителността, който той заслужава“, добави тя.
В речта си Лагард посочи, че в момента централните банки са изправени пред две тенденции: последиците от изменението на климата стават все по-видими и процесът на трансформация към нисковъглеродна икономика набира скорост. Според Лагард и двете тенденции включват рискове, въпреки че тя оценява като значително по-висок дългосрочния риск от неконтролирани климатични промени.
Според шефа на ЕЦБ "физическото въздействие върху климата" и процесът на трансформация не само засягат банковите баланси и по този начин финансовата стабилност, но също така - чрез множество канали - и мандата на централната банка за ценова стабилност. "Ето защо съображенията за изменението на климата също са част от нашия преглед на паричната политика", каза г-жа Лагард. Тя посочи, че изменението на климата може да причини краткосрочни колебания в производството и инфлацията чрез екстремни метеорологични явления и може да повлияе на тези променливи в дългосрочен план.
"Политиките и иновациите, насочени към ограничаване на изменението на климата, също могат да окажат значително влияние върху растежа и инфлацията“, предупреди Лагард.
"Благодарение на нашия преглед на стратегията, ние можем по-добре да оценим как можем да защитим нашия мандат пред тези рискове и в същото време да укрепим устойчивостта на паричната политика и нашия баланс към климатичните рискове", каза още председателят на ЕЦБ.
Този процес също така ще проучи колко реалистични, ефикасни и ефективни са определени опции и дали те са в съответствие с мандата на ЕЦБ.
Според изявления на Лагард от по-рано, ЕЦБ е приключила около половината от прегледа на своята стратегия, като сега се разглеждат въпросите на изменението на климата. Стратегическият преглед трябва да приключи до средата на тази година.