Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Доклад: Европейският съюз трябва да преразгледа енергийната си и климатична политика

16 октомври 2020, 06:30 часа • 1916 прочитания

Първият етап от срещата на държавните и правителствени ръководители на ЕС завърши късно снощи в Брюксел, съобщава ТАСС. Първият ден беше посветен на блокиращите преговори между ЕС и Обединеното кралство за оттеглянето му от общността (Брекзит) и борбата срещу глобалните климатични промени. Както дипломатически източник информира преди това, днес (16.10.20 г.) лидерите ще обсъдят външнополитически теми, включително ситуацията в Беларус, конфликта в Нагорни Карабах, изострянето на отношенията с Турция и отношенията с Русия в контекста на инцидента с Алексей Навални.

"Държавите от ЕС трябва да си поставят по-амбициозна цел за намаляване на въглеродните емисии до 2030 г., за да може общността да стане неутрална по отношение на климата до 2050 г." Това се посочва в изявлението на държавните и правителствени ръководители на ЕС, разпространено след обсъждането на проблема с изменението на климата. „За да постигне целта за неутралност на климата до 2050 г. в съответствие с Парижкото споразумение, Европейският съюз трябва да повиши нивото на своите амбиции за следващото десетилетие и да преразгледа своята енергийна и климатична политика“, се казва в него. В документа се казва, че лидерите на ЕС обсъждат по-специално предложението на Европейската комисия за намаляване на въглеродните емисии с 55% до 2030 г. спрямо нивата от 1990 г.

В проекти за зелена енергия ЕК възнамерява да инвестира до 30% от програмата си за икономическо възстановяване в размер на 750 милиарда евро, изчислено приблизително за периода до 2027 г., според информационната агенция. В допълнение, законодателството в областта на климата ще бъде преразгледано в ЕС следващото лято, за да се постигне тази цел.

Междувременно, министър-председателят на България Бойко Борисов изтъкна, че разчетите на страната ни са за постигане на до 40% таван намаляване на емисиите до 2030 г. „Това беше предела на нашите сили да се справим сами. Моите политически опоненти в България се надпреварват да говорят как искат да запазят миньорите, мините и топлоелектрическите централи, но в Европейския парламент социалдемократи, десни извън ГЕРБ, либералите от ДПС, от БСП са гласували за 60% таван“, отбеляза Борисов. Думите му обаче са в ярък контраст с изреченото от заместник-енергийния министър Жечо Станков от конференцията "Европейската зелена сделка и българският енергиен преход". Той заяви, че можем да съкратим емисиите с 49% и няма да засегнем Маришкия басейн. За базова година се взема 1990 г., а вече не работят големи предприятия като "Кремиковци", които тогава все още работеха.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес