Девет страни членки на Европейския съюз призоваха новата Европейска комисия да въведе данък за авиокомпаниите в целия Съюз, за да плащат повече за опазването на околната среда.
В писмо до новия европейски комисар по околната среда Франц Тимерманс, финансовите министри на България, Германия, Франция, Холандия, Швеция и пет други държави настояват да бъде въведена „някаква форма на данък върху въздушните превозвачи“, без да се посочват подробности. * По-късно обаче от нашето финансово министерство казаха, че всъщност искат повдигане на диалог и чрез него да се стигне до политическо решение!
"Авиационният транспорт свързва хората по целия свят и е важен за икономическия растеж. В същото време авиацията оказва значително влияние върху околната среда, като причинява приблизително 2.5% от глобалните емисии на въглероден диоксид, както и други негативни въздействия, като шум и замърсяване на въздуха", се посочва в изявлението на финансовите министри. Изброява се и, че въздушният транспорт се освобождава от данъци за използваните енергийни продукти, не се начислява ДДС при международни полети, няма координиран данък върху билетите, а икономическите инструменти за ограничаване на емисиите на парникови газове, причинявани от самолетите, не покриват в достатъчна степен емисиите на въглероден диоксид и другите отрицателни външни ефекти.
Германия е един от най-сериозно действащите в тази посока държава, , която вече въведе такъв данък.
"Германският данък върху авиационната индустрия вече се е доказал като добър и може да бъде модел в ЕС за по-добра защита на климата", заяви германският финансов министър Олаф Холц.
Новата Европейска комисия цели до 2030 г. да намали емисиите на парникови газове с поне 50 процента.
Швеция въвежда данък върху авиацията през 2018 г., Холандия планира за 2020 г., а Франция обяви данък през юни.