Украинската армия е успяла да си върне контрола над град Маринка чрез ефективна контраатака. Това съобщи военният репортер на Kyiv Independent Иля Пономаренко. Същото съобщение е качено в дневния обзор във Фейсбук страницата на сухопътните части на украинската армия.
A Ukrainian counter-strike drives Russian forces completely out of Mariinka southwest of Donetsk.
— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) April 19, 2022
The enemy had nearly 25% of the town under its control. #BattleofDonbas2022 pic.twitter.com/Ateu9bVXXN
Градчето е една от многото стратегически позиции в битката за Донбас, като вчера имаше руски артилерийски обстрел в опит за задържане на позициите на руската армия там.
Всички погледи обаче са вперени в комплекса "Азовстал" - последният бастион, както го нарече и Пономаренко. Вече има съобщение от заместник-командира на полка "Азов" Светослав Паламар, че заводът е бомбардиран с много мощни бомби и е почти изцяло сринат. Комплексът обаче има множество подземия и именно там последните украински защитници на Мариупол са се барикадирали.
Междувременно, на база данните от сателита Sentinel-1, The Wall Street Journal публикува карта с поразените от обстрел сгради в Мариупол. Реално няма нищо, което да не е ударено. Градът страда от тежки руски бомбардировки вече седмици наред.
Map of damaged buildings in #Mariupol.
— NEXTA (@nexta_tv) April 19, 2022
S:The Wall Street Journal. pic.twitter.com/z3FDp4zlyz
Малко преди тези новини, германският канцлер Олаф Шолц обяви, че Германия е дала каквото може като оръжие на Украйна от съществуващите си резерви. От това, от което Украйна се нуждае най-вече, противотанкови и ПВО ракети най-бързо може да бъдат произведени от германската оръжейна индустрия, по думите на Шолц, цитирани от Reuters. "Целта е украинската армия да може да отблъсне руските атаки", каза той.
Попитан дали Германия ще достави танкове "Леопард", Шолц отвърна в стил "по-смислено е да доставим оръжия, които украинците знаят как да ползват веднага". Още преди над седмица германският производител "Рейнметал" изрази готовност да достави танкове "Леопард" на Украйна и то веднага, като прехвърли продукция за други клиенти към Киев и компенсира с производство за забавените поръчки, но Берлин не се съгласи. Главният изпълнителен директор Армин Папергер каза, че украинските войници могат да бъдат обучени на "Леопард 1" в рамките на няколко дни, ако вече са квалифициран военен персонал. Някои политици от германското правителство обаче отбелязаха, че отнема твърде много време на украинците да се обучат да боравят със западните оръжия и е по-добре да изпратят оборудване, с което да могат да работят веднага. Припомняме, че украинският президент Володимир Зеленски вече отказа среща с германския президент Франк-Валтер Щайнмайер, макар че германският държавен глава беше готов да отиде в Киев. Де факто Зеленски го направи заради противоречивата като твърди действия германска позиция спрямо Русия от украинска гледна точка, според редица коментари.
Какви са актуалните коментари на Запада за войната в Украйна и актуалните обявени позиции, НАУЧЕТЕ ТУК!
НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 19.04. - Русия започна офанзивата в Донбас