Правителството на Дания във вторник официално се извини на 22-та гренландски деца, които са преместени в Дания и откъснати от семействата си през 50-те години в опит да преодолеят културната пропаст между скандинавската държава и нейната колония, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
През 1951 г. 22 деца от Гренландия, която до 1953 г. е била датска колония, след което постепенно започва да придобива автономия, са избрани да бъдат преместени в континентална Дания. Обещан им е по-добър живот в Дания с цел по-късно те да се върнат в Гренландия, като асимилирани датчани, за да формират бъдещ елит, който може да служи като връзка между Копенхаген и столицата на Гренландия Нуук.
В Дания децата били лишени от контакт с роднини и след като са върнати в Гренландия, те не са се събрали отново с родителите си, а са настанени в сиропиталище. Много от тях никога повече не видели семействата си.
"Не можем да променим случилото се. Но можем да поемем отговорност и да се извиним на онези, за които е трябвало да се грижим, но не сме успели", заяви в изявление премиерът Мете Фредериксен.
„От много години следя случая и все още съм дълбоко развълнуван от човешките трагедии, които той съдържа“, каза Фредериксен, който изпрати писмо до всяко от шестте деца, които все още са живи.
Една от тях, Хелене Тизен, която била на седем години по времето, когато е изпратена в Дания, каза, че й е олекнало от извинението, което „най-накрая“ дошло.Тя допълва, че се борила за това нещо още от 1998 г., предаде новинарската агенция Ritzau.
Официалното извинение последва публикуването на проучване, което изследва съдбата на децата.
Масивната арктическа територия на Гренландия, която сега е автономна територия в рамките на кралство Дания, заяви, че й предстои пълна независимост, въпреки че няма определени срокове кога това ще стане. Годишно Копенхаген дава на Гренландия субсидия от около 480 милиона евро, което представлява 60 процента от нейния бюджет.