Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Църква във Флоренция скъса с Вселенската патриаршия заради Руската православна църква

05 ноември 2018, 07:14 часа • 5923 прочитания

Православният храм "Рождество Христово и Николай Чудотворец" във Флоренция, който се намира под върховенството на Цариградската гръцка патриаршия, реши да премине към Руската православна църква зад граница (РПЦЗ), съобщава БГНЕС, цитирайки руския държавен информационен гигант РИА "Новости".

"Процесът по преминаване под върховенството на РПЦЗ е напълно завършен. Не се съмнявам обаче, че това решение ще бъде оспорено", заяви настоятелят на храма протойерей Георгий Блатинский. Решението е взето на общо събрание на епархията, на което са присъствали повече от 100 вярващи.

В отговор на преминаването на православната община във Флоренция под върховенството на РПЦЗ, Цариградската патриаршия е забранила на протойерей Блатинский да извършва богослужения и тайнства. "Нашите миряни, сред които има руснаци, молдовци, украинци, беларуси, сърби, българи и италианци нямаше да могат да се причестяват. Естествено ние нямаше как да допуснем това, независимо от забраните", подчерта Блатинский.

Според Блатинский причината за взетото решение е несъгласието с действията на Константинополската патриаршия, която на 11 октомври започна процес по предоставяне автокефалия на смятаните досега за неканонични украински църкви.

На 11 октомври цариградският патриарх Вартоломей I се съгласи да признае независимостта на украинската православна църква от Московската патриаршия — ход, който беше приветстван с радост от Киев, но осъден като "катастрофален" в Москва. На 15 октомври Московската патриаршия взе решение за прекъсване на всякакво общение с Цариградската патриаршия. Украинската православна църква е под върховенството на Руската православна църква от далечната 1686 година.

Същевременно Вароломей призова Руската православна църква (РПЦ) да признае правото на автокефалия на украинците. "Украинският проблем стана причина за сблъсък с братската Руска църква. На нея ѝ е трудно да проумее, че както Вселенската патриаршия освободи много от балканските народи, отслаби себе си, но призна правото им на вътрешно самоуправление, църковна независимост, автокефалия и издаде томоси за създаването на поместни църкви, така и Москва следва да признае, че украинският народ, върху който тя няколко столетия имаше юрисдикция, има право на църковна независимост, на автокефалия", отбеляза Вартоломей по време на среща с предстоятеля на Неакринийска и Каламарийска митрополия Юстин, който подкрепи позицията на патриарха.

Синодът на РПЦ обяви за недействително и политическо мотивирано решението на Цариградската патриаршия да отмени акта от 1686 година за предаване на Киевска митрополия под върховенството на Московската патриаршия. РПЦ се надява Константинопол да промени решението си, но дотогава в Москва ще смятат Вартоломей за разколник.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес