Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Copernicus: Необичайно топла зима се очаква в Европа

19 ноември 2022, 14:15 часа • 7195 прочитания

Тази зима от декември до февруари температурата на въздуха в европейските страни ще надхвърли историческите стойности, съобщава климатичната служба на ЕС Copernicus, цитирана от Bloomberg.

По данни на Copernicus температурите от декември до февруари ще бъдат много по-високи от средните. Това се дължи на глобалния климатичен феномен Ла Ниня, което означава охлаждане на повърхността на Тихия океан, което води до промени в тропическата циркулация на атмосферата.

Експертите очакват, че това ще доведе до намаляване на търсенето на природен газ и ще помогне за преодоляването на енергийната криза. Прогнозата се отнася и до по-ниско количество валежи, което може да се отрази негативно на икономиките на страните от ЕС. Липсата на дъжд и сняг може да парализира работата на речния транспорт и водноелектрическите централи.

ОЩЕ: „Ако ме видиш, плачи“: реките оголват „камъните на глада“ заради сушата

Според прогнозата в крайбрежните райони на Балтийско, Средиземно и Северно море температурата на въздуха ще надвишава средните исторически стойности. С вероятност от 50 до 60% температурата ще бъде значително по-висока в по-голямата част от Великобритания, Централна и Южна Европа.

„Тъй като повечето метеорологични модели прогнозират относително меки условия за остатъка от 2022 г., газът вероятно ще бъде достатъчен, за да задоволи търсенето, дори ако през 2023 г. започне рязко застудяване“, съобщи Eurasia Group малко преди появата на доклада на Copernicus.

Нещо повече, на голяма част от територията на Франция и Германия с вероятност 40 до 50% в близките три месеца ще паднат по-малко от средните валежи. Липсата на дъждове и снеговалежи може да повлияе на работата на вътрешния речен транспорт и ВЕЦ, както и се отрази негативно на ски сезона в ЕС.

Очаква се също, че в централните и южните части на САЩ, както и в Китай, Япония и Русия температурата през зимата ще бъде значително над нормата – вероятността за това се оценява на 60 до 70%.

Моделът на Copernicus съчетава данни на учени от Великобритания, Франция, Германия, Италия и САЩ. Програмата на ЕС използва измервания от спътници, кораби, самолети и метеорологични станции по целия свят за своите месечни и сезонни прогнози.

По-рано Bloomberg, базирайки се на данни от прогнозните центрове Maxar Technologies и Marex, съобщи, че през ноември времето в Европа ще бъде топло, което също ще снижи използването на газ от хранилищата.

Синоптиците прогнозираха температури „много над нормата“ в началото на месеца, след което мненията се разделиха – едни очакват топло време през целия ноември, други очакват температурите да се върнат към средните през втората половина на месеца.

„Не бива да се изключат спорадични студове през ноември и зимния сезон 2022 – 2023 г. като цяло“, казва метеорологът от Maxar Матю Дрос.

В края на октомври агенцията съобщи, че обемите газ, съхранявани в Европа за зимата, надвишават нейните нужди. Излишъкът от гориво се е образувал поради топлото време и активното увеличаване на доставките на втечнен природен газ.

ОЩЕ: Преди зимата: Европа има много газ, но това може да е измамно

Както прогнозира водещият аналитик и старши метеоролог на италианската енергийна компания Illumia Джакомо Масато, ситуацията с излишъка ще продължи поне до декември.

Според Асоциацията на операторите на газова инфраструктура в Европа (Gas Infrastructure Europe, GIE), европейските газови хранилища са 93,6% запълнени, включително хранилищата в Германия – 97,5%. Ако обаче времето е по-студено от обикновено, в Германия това количество ще стигне само за два месеца, така че Европа ще трябва да продължи да купува втечнен газ.

ОЩЕ: Министрите на енергетиката на ЕС разделени за тавана на цената на газа

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес