Анализи на ледени проби от Швейцарските Алпи, заедно с документи от времето на "Черната смърт" в Европа, доказват, че в природата няма абсолютно никакви естествени нива на олово във въздуха.
Учените отдавна са наясно с пагубното въздействие на оловото върху човешкия организъм. Веднъж попаднал в тялото, оловото уврежда сериозно здравето, причинявайки поведенчески, неврологични, репродуктивни и сърдечносъдови проблеми.
Досега се смяташе, че заради събития като вулканичните изригвания, които освобождават олово във въздуха, дори преди индустриалната епоха на Земята е имало известно "естествено" съдържание на олово.
"За пръв път разбрахме, що се относя до оловото, как би изглеждала планетата, ако хората не съществуваха", заявява Крис Ловлък, археолог от Университета в Нотингам и съавтор на проучването.
Експертите открили, че дори преди индустриалната революция, съдържанието на олово в атмосферата също е било резултат от човешката дейност, т.е. не съществуват "безопасни" нива на оловно замърсяване.
"На пректика човечеството се трови с олово от 2000 години", допълва Алекс Мур, историк и климатолог от Харвард.
Учени от Великобритания, САЩ и Германия анализирали ледени проби, взета от ледник в швейцаро-италианските Алпи. Досега екипът е проучил проби от 43 метра дълбочина, отговарящи на период от 2000 години.
Експертите заключили, че съдържанието на олово в леда паднало до пренебрежими нива само веднъж за 2000 години - от 1349 г. до 1353 г. Този исторически период съвпада с разпространението на "Черната смърт" - мащабна и смъртоносна чумна епидемия, отнела живота на половината насенелие на Европа. Освен това екипът проучил и исторически източници за минната дейност и топенето на метали на Стария континент.
Именно тази дейност на практика се оказала основният източник на оловно замърсяване в Европа, а падането на нивата на олово във въздуха се дължало на смъртта на милиони хора, покосени от чумата, които вече не можели да работят в индустрията и обработката на метали.
Така основното заключение на проучването било, че от 2000 г. насам обработката и топенето на метали са основен източник на токсично оловно замърсяване, което няма естествени измерения, а е единствено човешко дело.
Човечеството се трови с олово от 2000 години
31 май 2017, 11:10 часа • 30651 прочитания
Десислава Любомирова
Отговорен редактор