България е сред челните места в Евросъюза по плодовитост при жените за 2022 година. Тоталният коефициент показва средния брой деца, които би родила една жена през целия си фертилен период.
По този показател страната ни е на трето място в ЕС. Преди нас е Франция, която е на първо, както и Румъния – на второ място. На другия полюс са Малта, Испания и Италия.
Още: Пробив при Y-хромозомата: Сега тайните на мъжката плодовитост ще бъдат разкрити напълно
У нас – плодовитостта постига своя исторически пик около Първата световна война, когато една жена е раждала средно по 5,5 деца, показва проучването на Института за пазарна икономика. Обратното – абсолютното дъно по раждаемост е регистрирано в най-дълбоката икономическа криза (в края на 90-те години на XX в.) – едва 1,1 деца на жена. Оттогава насам има лек ръст, като фертилността през 2022 г. е най-високата от началото на демокрацията, предава bTV.
Стойностите, отчетени от Националния статистически институт (НСИ), са по-високи от тези на Евростат, защото след преброяването у нас, жените във фертилна възраст се оказват по-малко, а броят на бебета остава непроменен.
Още: Проучване разкри кои са най-плодовитите мъже
Според доклада населението на България ще бъде около 2,62 млн. души в края на века, а при най-песимистичния сценарий - 2,28 млн. души. През 2022 г. коефициентът на плодовитост е най-висок в Сливен, Ямбол и Ловеч, а най-нисък – в Смолян и столицата. Във всички области на страната обаче има подобрение спрямо десетилетие по-рано.
Проблемът е, че у нас се раждат сходен брой бебета на година, но от по-малко жени, защото те намаляват. Това всъщност е причината плодовитостта да расте. Коефициентът обаче остава далеч под нужното от поне две деца на жена, за да се пребори страната ни със стопяването на нацията.
Още: СЗО: Един на всеки шест човека по света е засегнат от безплодие