42 държави, сред които и България, както и представители на Европейския съюз, призоваха Русия да напусне територията на АЕЦ „Запорожие“ и да върне контрола върху най-голямата атомна електроцентрала на украинските специалисти. Също така Москва е призована да оттегли войските си от цялата територия на Украйна.
„Непровокираната и необоснована агресия на Руската федерация срещу суверенната държава Украйна, е грубо нарушаване на международното право, включително на Хартата на ООН. Ние категорично подкрепяме значението на основните седем стълба на ядрената безопасност и сигурност, посочени от генералния директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси. Контролът на Русия върху Запорожката атомна електроцентрала - най-голямата атомна електроцентрала в Европа - представлява голяма опасност за тези принципи. Разполагането на руски военен персонал и оръжия в ядреното съоръжение е неприемливо и не зачита принципите на безопасност, сигурност и гаранции, които всички членове на МААЕ са се ангажирали да спазват“, гласи позицията на международната общност.
42 countries and representatives of the European Union called on Russia to leave territory of the Zaporizhzhya NPP and return control over the plant to Ukrainian specialists.
— NEXTA (@nexta_tv) August 14, 2022
They also called on Moscow to withdraw Russian military from all over Ukraine.
📰https://t.co/WoJClOrmz3 pic.twitter.com/szjMNJ6gXo
„Присъствието на руски военни сили в Запорожката атомна електроцентрала пречи на оператора и на украинските власти да изпълняват задълженията си за ядрена и радиационна безопасност в съответствие с международните конвенции и стандартите за безопасност на МААЕ. Възпрепятства и МААЕ да изпълни мандата си за гаранции“, продължава изявлението на страните.
„Призоваваме Руската федерация моментално да изтегли военните си сили и друг неупълномощен персонал от АЕЦ „Запорожие“, от околността ѝ и от цяла Украйна, за да могат операторът и украинските власти да възобновят суверенните си задължения в рамките на международно признатите граници на Украйна, а легитимният оперативен персонал да изпълнява задълженията си без външна намеса, заплахи или неприемливо тежки условия на труд. Това ще даде възможност на МААЕ да извърши проверката си своевременно и в съответствие със задълженията на Украйна по гаранциите при безопасни и сигурни условия“, гласи позицията.
42-те страни и ЕС заявяват пълна подкрепа за работата на МААЕ и генералния ѝ директор Рафаел Гроси в опитите на агенцията да помогне на Украйна в сферата на ядрената безопасност и сигурност.
„Както вече беше посочено в Резолюция GOV/2022/17, безспорно е, че нахлуването на Русия и продължаващото ѝ присъствие в украинските ядрени съоръжения значително повишават риска от ядрени инциденти и аварии. Ние категорично осъждаме използването на дезинформация от страна на Русия в опит да оправдае незаконните си действия в Украйна. Международната общност ще потърси отговорност от Русия за нейната агресия и тя трябва да понесе пълната отговорност за незаконните си действия в Украйна“, завършва международната позиция.
Сред страните, които осъждат руската агресия в Украйна, в частност при АЕЦ „Запорожие, са България, Белгия, Австрия, Австралия, Канада, Япония, Турция, Северна Македония, Испания, Португалия, Хърватия, Естония, Финландия, Франция, Германия, Обединеното кралство, САЩ и др.
Последното изявление на МААЕ относно ситуацията в АЕЦ "Запорожие" гласеше, че централата работи с риск да наруши стандартите за радиационна безопасност: Припомнете си тук.