Според Европейската комисия резултатите на Унгария в областта на върховенството на закона през миналата година са се влошили, особено по отношение на правата на ЛГБТ и при подслушването на телефони на опозиционни журналисти и бизнесмени, съобщава БГНЕС.
Така нареченият процес по член 7 беше стартиран преди четири години срещу унгарското популистко правителство, ръководено от Виктор Орбан, с цел да принуди Унгария да се върне към основните ценности на ЕС, като досега резултатите са много ограничени, съобщава Евронюз.
Но Будапеща стои твърдо на позицията си и не възнамерява да предприема никакви стъпки, за да угоди на Брюксел, заяви министъра на правосъдието на страната Юдит Варга.
"Най-важното послание е, че на 3 април унгарците са взели решение", каза Варга. "Хората следят и европейските събития и техният отговор на процедурата по член 7 е, че подкрепят политиката на унгарското правителство по отношение на Европа и по всички други въпроси, свързани с върховенството на закона.“
"Те знаят, че това, което прави унгарското национал-консервативно правителство, е добро за унгарския народ. А мандатът на повече от три милиона гласоподаватели пренаписва всичко и дава правилните отговори на всичко."
Скандинавските държави и Нидерландия са най-критичните гласове срещу Унгария, когато става въпрос за демокрация и ценности.
Датският министър на външните работи Йепе Кофод разкритикува политическата обстановка преди изборите.
За Даниел Хегедюс, анализатор в Германския фонд "Маршал", процесът по член 7 едва ли ще доведе в скоро време до санкции или споразумение.
"През последните почти четири години тези изслушвания на практика не водят до никъде", каза Хегедюс пред Евронюз. "Не бих казал, че те са безполезни, защото винаги се е използвал инструментът за оказване на някакво влияние или натиск върху правителствата в Европейския съюз, независимо дали става въпрос за унгарското или полското."
Наскоро Брюксел одобри т.нар. механизъм за поставяне на бюджетни условия, което означава, че Унгария може да загуби средства от ЕС, ако не успее да демонстрира ангажимент за борба с корупцията.
Но ЕС се нуждае и от добрата воля на Будапеща, защото за последния кръг от предложените санкции срещу Москва е необходимо единодушие, а засега Унгария блокира планираното петролно ембарго срещу Русия.
Знаела ли е Унгария за руската инвазия в Украйна? Четете ТУК.