Британски биолози се усъмниха дали нивото на тестостерон при мъжете отразява колко голям социален и икономически успех постигат. Това съобщи пресслужбата на Университета в Бристол с позоваване на статия в списанието "Science Advances", предава БГНЕС.
"Има общоприето мнение, че нивата на тестостерон влияят върху това колко добре човек се справя и какво постига в живота. Нашето изследване показва, че ролята на тестостерона в социално -икономическите постижения на мъжете е силно надценена", казва водещ изследовател от Бристолския Университет Аманда Хюз, чиито думи са цитирани от пресслужбата на университета.
През последните години учените започнаха активно да изучават как половите хормони влияят върху поведението и жизнения път на мъжете и жените. По-специално, преди три години, френски психолози и биолози откриха, че инжекциите с тестостерон правят мъжете по-склонни да купуват по-известни автомобили, часовници и други символи за благосъстояние и сила.
Хюз и нейните колеги се чудели дали има връзка между нивата на тестостерон при мъжете и колко успешни са в социално и икономическо отношение. За да отговорят на този въпрос, учените са използвали данните, които колегите им събират като част от британския проект „Biobank“.
Повече от 400 000 британски доброволци участват в тази инициатива, които са се съгласили да дарят своята ДНК за анализ, да се подложат на цялостен физически преглед и да говорят за своите хранителни предпочитания и лоши навици. Тези данни също включват колко тестостерон се произвежда от тялото на всички мъже доброволци.
Учените изследват подробно тази информация, за да преценят колко тестостерон влияе върху различни аспекти от живота на британските мъже, включително техния апетит към риск, нивото на доходите, кариерата, образованието и социалния статус. Освен това учените анализират как всички тези фактори са повлияни от генните вариации, свързани с повишена концентрация на половите хормони в тялото.
Сравнявайки всички тези данни, Хюз и нейните колеги определят как нивата на тестостерон влияят върху социално-икономическите аспекти на живота на мъжете. Този анализ показва, че като се вземат предвид всички странични фактори, нивото на богатство, здравословното състояние и склонността към поемане на рискове всъщност не зависят по никакъв начин от това колко активно мъжкото тяло произвежда полови хормони.
Поради тази причина учените предполагат, че техните колеги са обърнали причината и следствието. С други думи, високите нива на тестостерон не помагат да станеш шеф или да получиш добро образование, а е следствие от завоюването на по-висока позиция в обществото или резултат от по-добро здравеопазване, заключават изследователите./ БГНЕС, ТАСС