"Никой търговец на роби не трябва да има паметник", каза британският министър на бизнеса Надим Захави, но предупреди, че хората не трябва да вземат нещата в свои ръце, като ги свалят, а да оставят това на властите, цитира думите му британският вестник The Times.
Надим Захави, каза, че макар че никой не трябва да нарушава закона, „ако мнозинството от хората решат, че ние не искаме тези статуи, те трябва да бъдат свалени“. Той направи коментарите, тъй като стотици паметници в цялата страна бяха нарочени за премахване.
Статуята на търговеца на роби от 18-ти век Робърт Милиган беше първата свалена от властите от доковете, които той основал в Източен Лондон. В момента на смъртта си през 1809 г. Милиган е притежавал над 500 роби на ямайски плантации.
„Моето мнение е, че никой търговец на роби не трябва да има статуя, но не бих нарушил закона, за да свалям статуи. Това трябва да стане чрез демократичен процес ", заяви Захави.
Той предложи статуите на търговци на роби да бъдат „поставени в музей, за да можем да научим повече за мъжете и жените, които са се държали роби по най-различни начини, в исторически план това не е подходящо през 21 век.
„Ако искаме да водим дебат относно статуите, нека да проведем този дебат и да изберем политици, които искат свалянето на тези статуи,“ заяви министърът
Паметници и сгради в памет на бившия либерален премиер Уилям Гладстон също са били нарочени от активисти заради връзките му с търговията с роби. Баща му, сър Джон Гладстон, бил собственик на плантации в Америка и е получил огромна сума за компенсация за загубата на повече от 2 500 роби при отмяна на робството
Университетът в Ливърпул се съгласи вчера да преименува „Гладстон хол“ в която се помещават студентски квартири. Бим Афолами, депутатът от Торите за Хитчин и Харпенден написа обаче в Туитър снощи в отговор на новината: „Всичко това става напълно нагло. Кога ще спре това? ” по по повод на кампанията срещу Западните традиции и ценности.
С кои паметници ще се сбогуват САЩ и Европа?