Три дни преди решителния референдум за оставането или излизането на Великобритания от Европейския съюз има нова промяна на настроенията в Обединеното кралство.
Според изследване на Observer 44% от британците подкрепят оставен в ЕС, а 44% са против. 10% не са решили как да гласуват, а останалите 2% не се интересуват от темата.
Същевременно британският премиер Дейвид Камерън категорично заяви, че Обединеното кралство няма да приеме влизане на Турция в Шенген в следващите няколко години и че не очаква европейско членство на Анкара "няколко десетилетия".
Камерън даде и нов силен импулс в полза на оставане на Великобритания. "Не мисля, че Великобритания е пораженец. Мисля, че трябва да останем в ЕС и да отстояваме принципите си", каза Камерън пред BBC.
Като пример за британския характер премиерът на Обединеното кралство даде Уинстън Чърчил и решението му влизане във Втората световна война. Камерън подчерта, че ако Великобритания излезе от ЕС, ще има сериозни последствия за британската икономика. Според различни оценки при такъв развой на събитията Обединеното кралство ще трябва да предоговаря споразумения с най-големите си търговски партньори, начело с Германия, както и дори със САЩ. Над 16% от британския износ е насочен към САЩ.