"Когато сме в Косово и Сърбия - работата продължава и може би трябва да оставим срещата в ЕС и да се опитаме да седнем отново с двамата лидери, за да видим дали можем да намерим решение в рамките на диалога. Европейският път на Косово и Сърбия минава през диалога. Няма друг избор". Това заяви ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел. Изявлението му идва след срещите, които заедно с канцлера на Германия Олаф Шолц, президента на Франция Еманюел Макрон и министър-председателя на Италия Джорджия Мелони проведоха с премиера на Косово Албин Курти и президента на Сърбия Александър Вучич в Европейския център в Белгия. Разговорите са в рамките на срещата на върха на европейските лидери, съобщи „Албениън пост“, цитиран от БГНЕС.
Още: Има ли етническо прочистване в Косово? Ето какво твърди Сърбия - между истината и пропагандата
В изявление пред журналисти в кулоарите на срещата на върха на ръководителите на 27-те държави членки на Европейския съюз ръководителят на европейската дипломация е обявил нова среща по-късно през деня с двамата балкански лидери, като същевременно е поискал от двете страни да изпълняват договореностите в рамките на диалога за нормализиране на отношенията под егидата на ЕС.
Двамата лидери на Косово и Сърби се срещнаха поотделно с германския канцлер, френския президент, италианския премиер и представители на ЕС в цикъл " 20 минути" двустранни срещи след "дипломатическата буря" от уикенда. Целта на срещите бе да изведат страните си от ескалация на напрежението.
Още: Борел заши вербален шамар на Орбан за СССР: Не виждам танкове на ЕС в Будапеща (ВИДЕО)
Представителите на основните държави от ЕС са придружавали специалния пратеник на ЕС за диалога между Косово и Сърбия Мирослав Лайчак на отделни срещи в Косово и Сърбия на 21 октомври, в момент, когато напрежението се е повишило до взривоопасни нива. особено след смъртоносната атака на сръбски паравоенни формирования в Баня цвѣгани в северната част на Косово.
ЕС, под егидата на САЩ, представи нов план-предложение за статута на Асоциацията на общините със сръбско мнозинство и прилагането на Основното споразумение и Анекса за изпълнение , а правителството на Косово даде съгласието си за западния план и се съгласи да бъде рамка за по-нататъшни преговори.
Още: Война в Косово: От "като Крим е" до "тормоз и геноцид срещу сърбите" (ВИДЕО)