Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Bloomberg: Загуба на земи, отказ от НАТО и малка армия: Вероятните условия на Путин за мир

15 януари 2025, 21:42 часа • 828 прочитания

Русия ще поиска от Украйна драстично да прекъсне военните си връзки със НАТО и да стане неутрална държава с ограничена армия. Това ще е едно от сигурните условия на Москва при бъдещи преговори с Доналд Тръмп, съобщават източници, запознати с въпроса, пред Bloomberg. Все по-уверен, че има предимство на бойното поле в Украйна, руският диктатор Владимир Путин е решен да постигне целта си Киев никога да не се присъедини към Организацията на Северноатлантическия пакт и да бъдат поставени ограничения върху военния му капацитет, категорични са анализатори, запознати с намеренията на Кремъл, които са пожелали анонимност.

Още: Две години след забраната: Украйна още не дава да се преговаря директно с Путин

Позицията на Кремъл е, че макар отделни членки на НАТО да могат да продължат да изпращат оръжия на Украйна съгласно двустранни споразумения за сигурност, такива оръжия не трябва да се използват срещу Русия или за отвоюване на окупирана от руснаците украинска територия, казва един от тях, който е запознат с подготовката на Москва за евентуални преговори. Твърдолинейните, открити искания няма да се харесат на украинските лидери. Позицията на руския лидер също се противопоставя на заявеното желание на Тръмп да прекрати войната възможно най-бързо и може да е предназначена да постави Москва в по-добра стартова позиция при преговори. Междувременно руските успехи в източната част на Украйна са бавни и имат висока цена - в хора и военна техника.

Украйна и Русия вече водят ограничени преговори в Катар относно правилата за защита на ядрените съоръжения от нападение, съобщи източник, запознат с подготовката на Кремъл. Украински служители обаче казаха, че единствените преговори между Киев и Москва в момента са ограничени до размяна на затворници и връщане на депортираните от Кремъл украински деца.

Какво ще е бъдещето на окупираните територии?

Руските условия също така включват запазване на руски контрол върху близо 20% от Украйна, включително Кримския полуостров, анексиран през 2014 г., въпреки че Москва е отворена за някои размени на територии, казват източниците. Кремъл не отговори веднага на искане за коментар, съобщават от Bloomberg.

Миналата седмица Тръмп обяви, че се организира среща с Путин, въпреки че говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза в понеделник, че все още не е извършена съществена подготовка за разговори. Не са започнали и преговори за прекратяване на боевете. Украинският президент Володимир Зеленски през ноември, 2024 година, изглежда смекчи позицията си относно възможно прекратяване на огъня - с пояснение, че Украйна не може да си върне окупираното от руската армия по пътя на силата, а само чрез дипломация, но и че Киев никога няма да признае тези земи за руски, докато Русия все още окупира украинска територия и твърдо я обявява за своя, като Владимир Путин нарича това "новите реалности".

Още: "Путин, ела си вземи парите": Байдън и Тръмп се обединиха за Украйна, подобряват позицията ѝ в преговорите

"Въпросът за териториите не е основният проблем на конфликта", казва Татяна Становая, основател на консултантската компания R.Politik и старши сътрудник в Центъра за Евразия Карнеги Русия. "Той има много по-широк контекст, който очевидно все още не е напълно разбран на Запад", казва тя, посочвайки позицията на Москва относно кандидатурата на Украйна за НАТО, която според нея е "непоколебима".

Докато бъдещият лидер на САЩ и неговите висши помощници показаха малко ентусиазъм за обвързващи гаранции за сигурност за Украйна, особено през членство в НАТО, някои в лагера на Тръмп подкрепиха Киев, ако той следва дипломация, за да може да преговаря от позиция на сила. Страната е получила десетки милиарди долари американска и европейска военна помощ, откакто руските войски прехвърлиха границата през февруари 2022 г.

Още: Надежда за Украйна: Путин съсипа Русия с кредити заради нуждата от оръжия

Най-голямото безпокойство на Украйна е, че спирането на боевете ще позволи на Русия да се прегрупира и да нанесе нов удар, което според Киев е причината, поради която се нуждае от западни оръжия и модерна армия. Украйна "трябва да бъде неутрална, безобидна и при никакви обстоятелства преден пост за НАТО или САЩ", заяви в интервю миналия месец руски олигарх Константин Малофеев. "Тя трябва да има малка армия, достатъчна, за да може Украйна да защитава границите си от бежанци и да изпълнява полицейски функции – но не достатъчно, за да се бие с Русия", допълни той. Неутралният статут трябва да бъде записан в конституцията на Украйна, каза Малофеев.

Още: Посланикът на САЩ в Белград: Ще разгледаме идеята на Вучич за среща Тръмп - Путин в Сърбия

Преди малко повече от година Путин предаде на висши американски служители по непреки канали, че потенциално би могъл да обмисли отказ от настояването за неутрален статут на Украйна и дори да се откаже от съпротивата срещу евентуално членство в НАТО, казаха по това време двама души, близки до Кремъл. Путин непрекъснато използва заплахата Украйна да се присъедини към НАТО като централно оправдание за своята инвазия. Оттогава военното положение на Русия се подобри с напредването на фронта в източната част на Украйна. Това насърчи Путин да заеме по-твърда позиция, казва един от хората, запознати с текущите приготовления.

Още: Русия продължава да хвърля авиобомби на своя земя - ФАБ падна в двора на полицай в Курск

Украйна все още държи територия в руския регион Курск след изненадващо нахлуване миналата година – потенциална разменна монета, ако Киев успее да я запази, а САЩ в петък обявиха най-широките и агресивни санкции досега върху търговията с петрол на Русия.

Неутрална Украйна с малка армия - друго условие на Кремъл

Минималните изисквания на Русия са за неутрална Украйна, спиране на по-нататъшното разширяване на НАТО в постсъветските държави и строги ограничения върху размера на украинската армия, обяви Павел Данилин, политически анализатор, който работи с Кремъл. Путин каза, че всеки мир трябва да се основава на така наречените Истанбулски споразумения. Най-новият проект на документа от пролетта на 2022 г. забраняваше чуждестранни войски в Украйна, съвместни учения и членството на Киев във всякакви външни военни съюзи: Проваленият договор за мир в Украйна: Документираната наглост на Путин

Американски медии миналата година съобщиха подробности от документите. Според тях, чужди оръжия не трябва да влизат в Украйна, като това се отнася и до ракети. Двете страни все още са в противоречие по определени точки, включително ограниченията на въоръжените сили на Киев, се казва в публикациите. Русия настоява да ограничи въоръжените сили на Украйна до 85 000 души и 342 танка и да ограничи обхвата на украинските ракети до 40 километра, казаха те. От своя страна Украйна иска армия от 250 000 души и 800 танка, както и обсег на ракетите от 280 километра.

Двете страни също не можаха да се споразумеят и какви гаранции за сигурност ще получи Украйна - вероятно ключов елемент от бъдещи преговори.

Още: ЕС се опасява, че Тръмп ще отмени решения на Байдън срещу Русия

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес