Почти един милион чужденци може би са напуснали страната през миналата година, като коронавирусната пандемия изглежда е предизвикала най-големия регистриран нетен отлив на работещи, но неродени във Великобритания, според официални данни, публикувани във вторник, предава Ройтерс, цитирана от БНР.
Данните от Службата за национална статистика (ONS) предполагат, че във Великобритания през последните три месеца на 2020 г. е имало 795 000 по-малко работещи, родени в чужбина, отколкото година по-рано, и близо милион по-малко жители, родени в чужбина, на възраст над 16 години.
В рамките на Европа Великобритания регистрира най-голям брой починали заради Covid-19 и понесе най-сериозен икономически удар от коронавирусната пандемия. Особено тежко са засегнати някои сектори, в които преди работеха голям брой чужденци, като например хотелиерството.
Проучването не е предназначено да обхване миграционните потоци, а наличието на пандемия означава, че телефонните обаждания са заменили интервютата от врата до врата от страна на ONS, което прави по-трудно да се разбере дали намаленият брой на респондентите, родени в чужбина, отразява промяна в извадката или представлява основа промяна.
Въпреки това Джонатан Портъс, професор по икономика и публична политика в King’s College в Лондон и бивш главен икономист в Британския департамент за работа и пенсии, заяви, че е разумно да се заключи, че е имало масова миграция.
"Не се съмнявам, че е имало отлив на хора, който е безпрецедентен в най-новата история", каза той пред Ройтерс. Трудно е било да се разбере дали работещите чужденци ще се върнат, след като пандемията приключи, каза още Портъс.
Работниците, родени в ЕС, представляват по-голямата част от напусналите Великобритания през изминалата година, показват данните на ONS.
Британската статистика заяви, че не може да даде насоки относно вероятната посока на каквито и да било ревизии на публикуваните днес данни.