Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бизнесът с европейското гражданство

29 юли 2014, 09:25 часа • 44684 прочитания

Всичко си има цена, а в някои държави - дори и гражданството. Така там на практика се установява двукласова система, до която богатите имат свободен достъп, а бедните остават отвън.

Те идват в Европа в търсенe на по-добър живот и свобода. Но не пристигат с продънени лодки по бреговете на Лампедуза, заедно със стотици други бежанци. Не - те летят в бизнес класата на някоя реномирана авиокомпания и именно така се добират до Малта, Лисабон или Андалусия. Те не са бедни - тъкмо напротив. Това са милионерите от неевропейски страни, които искат да се придвижват свободно из Европа.

На стария континент отдавна съществуват програми, които ускоряват получаването на европейски паспорти за благосъстоятелни чуждестранни инвеститори. Великобритания е една от първите европейски държави, която дава гражданство на богати хора от трети страни. От 2012 година насам в Европа започна истинска надпревара за привличане на богаташи - безброй държави се опитват да "съблазнят" пришълците с все по-изгодни оферти на пазара на националностите.

Остри критики към т.нар. "златна виза"

"Трябва да се прави разлика между "златната виза", при която става дума за миграционна програма за инвеститори, предвиждаща облекчаване на процедурите за богати граждани от трети страни, и т.нар. "Citizenship vor Sale", при която става дума за продажба на гражданство", казва Катарина Айзеле от Центъра за европейски политически проучвания в Брюксел. През 2013 година, например, правителството на Малта предложи нова законодателна инициатива, наречена "индивидуална инвеститорска програма". През тази задна вратичка човек може да заобиколи общоприетите миграционни правила, твърдят наблюдателите.

В случая с Малта първо се намеси опозицията в страната, а след това Европейската комисия и Европейският парламент. Еврокомисарката по правосъдието Вивиан Рединг обясни, че между държавата и кандидата трябва да има истинска връзка, преди лицето да получи гражданство. Европейското право задължава мигрантите да са живели минимум една година в Малта, преди да им бъде дадено гражданство.

Единичен случай ли е Малта?

Днес Малта вече не е единичен случай. Португалия, Испания, Кипър и България също въведоха подобни програми. В Испания и Португалия те се наричат "Златна виза". Цената ѝ в Португалия е покупката на недвижим имот на стойност 500 000 евро, като е достатъчно кандидатът за гражданство да е престоял една седмица през първата и две седмици през втората година, за да получи след пет години безсрочно право на престой. След шест години инвеститорите в Португалия могат да подадат молба за придобиване на гражданство. След получаването на португалския паспорт, инвеститорите могат да влагат капиталите си където пожелаят.

Друга възможност за придобиване на португалско гражданство е превеждането на един милион евро по сметка на някоя португалска банка, или основаването на фирма и създаването на минимум 30 работни места. Това правило обаче показва един съществен недостатък, пише вестник "Publico": "Досега няма нито една подадена молба за златна виза на базата на инвестиция, която действително е създала нови работни места. "Забележителното е, че изведнъж гражданството получи своята цена и остава запазена марка за богатите граждани на трети страни. По този начин биват дискриминирани по-малко благосъстоятелните хора", казва Катарина Айзеле от брюкселския Център за европейски политически проучвания.

Скъпата виза като стратегия?

Португалия започна издаването на златни визи през октомври 2012 година. Страната беше тежко засегната от кризата в еврозоната, което наложи през 2011 година да се подслони под европейския спасителен чадър. Тази година Португалия отново го напусна, а през това време на пазара на недвижими имоти вече се забелязва положителното влияние на визовата програма.

През 2013 година Португалия е издала 576 златни визи, а в първата половина на 2014 броят им е нараснал двукратно, казва брокерката Ванеса Лима. "В момента се концентрираме върху азиатския регион - голяма част от запитванията идват именно от Азия." Отскоро фирмата, в която работи Лима, рекламира недвижими имоти и във Виетнам. "В рамките на седмица сключихме два договора за покупки на недвижими имоти в Португалия", казва брокерката.

За тези, които не могат да си позволят скъпото удоволствие, остават продънените лодки. Нищо чудно някога пътищата на благосъстоятелните и бедните мигранти да се кръстосат някъде в Европа. Може пък скъпите вили на богатите чуждестранни инвеститори в Малта, Португалия или Испания да са изградени от чуждестранни работници, чието пътуване към Европа е започнало край бреговете на Лампедуза.

Източник: Дойче веле

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес