Чешкият премиер Андрей Бабиш атакува огромния фонд на ЕС за възстановяване на икономиката след коронавируса в размер на 750 милиарда евро, като се аргументира, че той е предпочитан от страните-членки, склонни към трупане на прекомерен дълг.
"Критериите за възстановяване са пригодени за страни, които не са били толкова отговорни по отношение на дълга, бюджетната дисциплина или безработицата", каза Бабиш пред журналисти след разговори със словашкия си колега Игор Матович в Прага.
ЕС предложи фонда за възстановяване „Следващо поколение“ миналата седмица, но най-големият пакет за стимулиране на блока веднага предизвика критика от страна на държавите-членки, склонни към строги разходи.
В статия в броя в сряда на всекидневника „ДНЕС“ Бабиш разкритикува обема на фонда, критериите за плащания и факта, че той ще предоставя на членовете заеми. „ДНЕС“ е собственост на неговия холдинг “ Агроферт“, занимаващ се с хранителни продукти, химикали и медии.
Превърналият се в политик бизнесмен каза също, че бюджетът на ЕС за 2021-2027 г. не трябва да променя параметрите си заради фонда.
Централноевропейските посткомунистически страни в Централна Европа - Чешката република, Унгария, Полша и Словакия - трябва да обсъдят плана на ЕС на 11 юни, преди срещата на Европейския съвет на 19 юни.
Матович каза, че очаква срещата, която ще се проведе в югоизточния чешки град Леднице, да предложи съвместна позиция на така наречената Вишеградска четворка.
"Виждаме, че настоящото състояние на фонда не е в полза на Чешката република или Унгария, и за това ще стане дума на срещата на 11 юни", каза той.
Бабиш и Матович също се договориха от четвъртък напълно да отворят границата между Чехия и Словакия, които до 1993 г. бяха една държава.
Вижте още:
НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 3 юни